Z jakich surowców produkuje się dobre stoły?
Każdy stół powinien być odporny i być w stanie wytrzymać znaczne obciążenie; wszak nie po to istnieje tyle smakowitych potraw, żeby nie móc ich położyć na nim! Najczęściej meble tego typu produkuje się z:
- drewna; klasyczne i stylowe rozwiązanie. Należy jednak pamiętać o cyklicznej impregnacji. Drewniane stoły są niezwykle cenione i uznawane za ponadczasową klasykę. Należy jednak pamiętać, że są także znacznie droższe i cięższe od mebli z innego tworzywa.
- rattanu i technorattanu. Ten drugi surowiec jest tworzywem syntetycznym, produkowanym na podobieństwo naturalnego wariantu. Jest przy tym znacznie wytrzymalszy i odporniejszy na niekorzystne warunki. Decydując się na to rozwiązanie, oferowane krzesła technorattan uzupełnią kolekcję.
- metalu. Najczęściej pochodne aluminium, uzupełniane drewnianymi blatami. Jest to dobra opcja dla osób, które cenią sobie innowacyjność lub szukają stołu na taras, ogród lub balkon.
Zanim kupisz stół rozkładany!
Czasami dajemy się ponieść chwili i dokonujemy zakupów, których następnie żałujemy. Z łatwością możemy znaleźć wskazówki w stylu “kup jak największy stół!” lub na temat tego, żeby dopasować go wyłącznie pod kątem estetycznym. Zarówno stół ogrodowy rozkładany, jak i ten przeznaczony do wnętrza domu, powinien być dopasowany rozmiarowo do przestrzeni. Dlatego starannie zmierz miejsce, w którym planujesz umieścić meble. Pamiętaj, że należy także uwzględnić swobodne przejście lub samo wniesienie przedmiotu. Stół rozkładany nie powinien mieć więcej niż dwa i pół metra długości oraz metr szerokości. Będzie to bardzo niepraktyczne rozwiązanie, związane z “popychaniem” półmisków do innych osób oraz stworzenie niezwykle nieestetycznej, masywnej bryły mebla.
Dopasuj stół także pod względem kolorystycznym. Powinien harmonijnie współgrać z resztą dekoracji i otoczeniem. Stonowane barwy pomogą także w uzyskaniu harmonijnej przestrzeni, urządzonej z wyczuciem i stylem.
Zawczasu dopasuj krzesła do rozkładanego stołu
Gdy już zdecydujesz się na konkretny model, upewnij się, że dobrane krzesła będą właściwe. Niekiedy mogą one znacząco ograniczać przestrzeń, ich osadzenie wywoływać dyskomfort (gdy np. granicząc z nogą stołu, która jest z kolei między kończynami gościa). Szacunkowo, każda osoba siedząca, powinna mieć około pięćdziesięciu centymetrów przestrzeni. Jest to gwarancja komfortu i pewność, że nikt nie będzie szturchał łokciem osoby obok.
materiał: partner wydawniczy
opracowanie: Leszek Niedaleki