Tegoroczne „Bahna” poświęcone są w całości repertuarowi regionów wschodniego pogranicza („z tej strony”), śpiewanemu po polsku i „po naszomu” – w lokalnych gwarach ukraińskich i białoruskich.
Udział w warsztatach mogą wziąć zarówno osoby zaawansowane w śpiewie, jak i z mniejszym lub zupełnie żadnym doświadczeniem.
Zajęcia poprowadzą: Julita Charytoniuk, Agnieszka Szokaluk i Anna Pietrzkiewicz – śpiewaczki z ponad 20 letnim doświadczeniem w praktyce, dokumentacji i nauczaniu dawnych pieśni i stylów wykonawczych swoich regionów, uczennice wybitnych wiejskich śpiewaczek.
– Pieśni Bagien to taki czas, kawałek lata, który przeznaczamy na naukę, na poznawanie, na praktykę starodawnych pieśni wschodniej Polski, Podkarpacia rzeszowskiego, Polesia lubelskiego, ale też Podlasia, w miejscowych gwarach. Pieśni które kiedyś były treścią życia wsi, brzmiały przy różnych ważnych okazjach, brzmiały w polu, na łące, przy ślubach, w noc świętojańską, przy urodzeniu dziecka, przy pracy z dzieckiem, przy płaczu dziecka, po śmierci, dziś już zupełnie zapomniane. Znamy je tylko z nagrań archiwalnych w wykonaniu kobiet urodzonych nawet w końcówce XIX wieku albo w latach 20-30 albo też nauczone od ostatnich osób, które je znały ze swojego życia. Jest to czas, kiedy te pieśni zabrzmią, kiedy będziemy mogli się ich uczyć w ich naturalnym środowisku, na łące, wśród odgłosów zwierząt, wśród odgłosów przyrody – wyjaśnia Krzysztof Gorczyca z Towarzystwa dla Natury i Człowieka
Obowiązują wcześniejsze zgłoszenia. Wszelkie informacje i zapisy na stronie https://ekolublin.pl/piesnibagien2023/
Jedna odpowiedź
Szczegółówe informacje i zgłoszenia https://ekolublin.pl/piesnibagien2023/