Dzięki unijnym programom POWER oraz Erasmus +, zapewniającym mobilną edukację i wymianę młodzieży, licealiści z Wisznic regularnie wyjeżdżają do Grecji, a także Włoch, by kształcić swoje kompetencje językowe, społeczne oraz rozwijać umiejętności niezbędne we współczesnym świecie. Współpraca ze szkołami partnerskimi: Platon School w greckiej Katerini, jak i Institutio Paritario Michelangelo w Rimini we Włoszech zapewnia wiele wymiernych korzyści dla obu stron – beneficjentów projektu.
Od połowy maja br. trzydziestoosobowa grupa młodzieży z Wisznic wraz z czterema opiekunami przebywa w greckim Platamonas w ramach realizowanego projektu nr 2022-1-PL01-KA121-SCH-000063774 współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Program projektu jest bardzo zróżnicowany, obejmuje wiele obszarów i wymaga wzmożonej aktywności intelektualnej oraz fizycznej uczestników, ale za to dostarcza niesamowitych wrażeń. Poprzez wtopienie się w edukacyjny system obcego dla nich kraju dokonuje się osobisty i społeczny rozwój uczestników.
Takie urozmaicenie tradycyjnej edukacji możliwe jest za sprawą udanej dwuletniej współpracy ze szkołą partnerską, grecką Platon School, w której młodzież zyskuje nowe doświadczenia, kształci j. angielski, nabywa podstaw języka greckiego, zdobywa wiedzę w zakresie informacji cyfrowych, poznaje historię i kulturę Grecji. Poprzez kontakt z młodzieżą z innego kraju, w trakcie realizacji takich projektów, uczniowie kształcą swoją kreatywność, krytyczne myślenie, komunikację, międzynarodowe zrozumienie i kooperację.
Większość zajęć prowadzona jest w języku angielskim, w formie warsztatów i personalnych spotkań. Zajęcia warsztatowe i terenowe oraz realizowany program kulturowy przyczyniają się do osobistego rozwoju nie tylko w sferze edukacyjnej, ale również emocjonalnej i społecznej, gdyż zajęcia i wspólne spędzony czas stają się doskonałą okazją do nawiązywania nowych przyjaźni i szlifowania języków, także w sytuacjach nieformalnych. Uczestnicy projektu mają też możliwość poznawania smaków i tajników kuchni śródziemnomorskiej, a także przyglądania się procesom produkcji oryginalnej fety czy doskonałej greckiej oliwy.
Z rozmów z uczestnikami projektu wynika, że realizacja programu kulturowego dostarcza najwięcej niezapomnianych wrażeń. Jest to najprzyjemniejszy obszar projektowej edukacji. Młodzież zawsze wyczekuje kolejnych etapów poznawania atrakcji turystycznych i kulturowych kraju, w którym aktualnie przebywa.
Bogatą kulturę Grecji obecnie młodzież poznaje, uczestnicząc m. in. w wyjazdach do monumentalnych, słynnych greckich Meteorów, urokliwych górskich miasteczek, wiekowych Salonik oraz w trakcie niezapomnianych wycieczek, rejsów statkiem na Santorini i po Morzu Egejskim. Niecodzienne górskie widoki, kontakt z morzem i innymi atrakcjami przygotowanymi przez organizatorów, np. piesze wędrówki, „Wieczór grecki”, zajęcia integrujące młodzież, to tylko część przyjemności, na które mogą liczyć uczestnicy zagranicznych wojaży.
Współdziałanie szkół partnerskich obejmuje również nauczycieli, którzy korzystają ze szkoleń w zakresie edukacji nieformalnej. Już na początku czerwca kolejna grupa nauczycieli z liceum w Wisznicach wyjedzie do Grecji, by zwiększać swoje zawodowe kompetencje.
Dzięki takim projektom dorośli i młodzi ludzie nabywają niepowtarzalnego doświadczenia w międzynarodowych kontaktach, przełamują bariery, stają się osobami świadomymi i aktywnie zaangażowanymi w rozwój swoich społeczności i narodów. Owocna współpraca ze szkołami partnerskimi w Grecji oraz Włoszech stanowi jeden z atrakcyjniejszych elementów oferty edukacyjnej wisznickiego liceum.
materiał: Liceum Ogólnokształcącego w Wisznicach
tekst i zdjęcia: Hanna Bruczuk Liceum Ogólnokształcącego w Wisznicach
opracowanie: Gwalbert Krzewicki