W systemie dualnym duży nacisk kładzie się na praktyczną naukę zawodu, przekazywanie fachowych umiejętności i wspieranie młodych kandydatów na przyszłych pracowników wyspecjalizowaną wiedzą o danym zawodzie.
Kształcenie dualne opiera się na współpracy przedsiębiorstwa i uczelni wyższej, która może przybierać różne formy (staż, realizacja wybranych zajęć praktycznych przez specjalistów z firmy na terenie uczelni, możliwość realizacji zajęć w warunkach rzeczywistych w firmie). Student, który regularnie przychodzi do firmy, poznaje zasady jej funkcjonowania, zdobywa praktyczne umiejętności, rozwija kompetencje miękkie i aklimatyzuje się w firmie stając się częścią zespołu.
Przedsiębiorstwo wchodząc we współpracę z uczelnią zyskuje możliwość wpływania na zakres i formę przekazywanej wiedzy. Dzięki temu może skoncentrować się na tych treściach, które są rzeczywiście istotne dla funkcjonowania firmy. Pracodawca ma również czas na obserwację studenta: tego jak pracuje, jak się zachowuje, jak szybko opanowuje nową wiedzę, czy jest rzetelny i zaangażowany. Dodatkowymi korzyściami dla pracodawców jest pogłębienie współpracy z uczelnią, co może działać inspirująco na kadrę kierowniczą przedsiębiorstwa, korzystanie infrastruktury uczelni podczas np. prowadzenia wykładów, warsztatów, szkoleń itp., zacieśnianie kontaktów z pracownikami naukowymi, którzy mogą realizować pewne projekty wspólnie z firmą, a także korzyści wizerunkowe, promocja firmy w mediach, możliwość realizacji projektów.
– To ewolucja i rozszerzenie możliwości kształcenia. Nasi studenci mają przywilej i możliwość, by wybierać sposób kształcenia. Ostatnim pomysłem jest właśnie to, by kształcili się w systemie dualnym, czyli żeby część zajęć odbywała się na uczelni, a część w zakładach pracy, firmach, urzędach. Przy takiej możliwości pracodawca ma bezpośredni kontakt ze studentem, poznaje go, a następnie jest w stanie zdecydować, czy chce go zatrudnić po studiach – podkreśla rektor prof. dr hab. Jerzy Nitychoruk.
Podczas spotkania przedsiębiorcy mogli przedyskutować temat studiów dualnych, wyrazić swoją opinię, przekazać istotne spostrzeżenia i uwagi. – Jest bardzo duże zainteresowanie i to jest radosne. Bez nich tego nie zrobimy – podsumowuje nasz rozmówca.
Według wstępnych założeń student miałby odbyć płatny staż w firmie partnerskiej w wymiarze co najmniej 6 miesięcy, tj. 960 godzin dydaktycznych. Wynagrodzenie – nie mniej niż stawka minimalna za godzinę.
Wkrótce relacja filmowa ze spotkania z przedsiębiorcami.
materiał: Radio Biper Biała Podlaska
zdjęcia: Radio Biper
film: Mariusz Maskymiuk
opracowanie: Anna Ostapiuk