– Były różne stanowiska, bardziej lub mniej oddające odczucia społeczeństwa, ale zostało wypracowane jedno wspólne. Bo Święty Jan Paweł II nigdy nie chciał dzielić, tylko zawsze chciał łączyć. I nie powstało to stanowisko dlatego, że my od dzisiaj chcemy upamiętniać czy od wczoraj, czy też od jutra, ale to jest stanowisko powstałe dlatego, iż w przestrzeni medialnej powstały pewne jakieś dziwne informacje, które uderzały w wartości, które zawsze z sobą niósł, zawsze je przedstawiał, zawsze o nie się bił. I dlatego też my podkreślamy te wartości. Podkreślamy, że dla nas jest to istotne i ważne. Podkreślamy, że nie możemy inaczej się zachować – mówił podczas sesji w dniu30 marca wicestarosta bialski Janusz Skólimowski naświetlając powód podjęcia kwestii przez powiatowe zgromadzenie. – W moim odczuciu jest to forma pewnego sprzeciwu wobec tych, którzy głosili inne świadectwo. To jest forma sprzeciwu, bo my ukazujemy te wartości, które są istotne. My ukazujemy to, co jest dla naszych mieszkańców, dla większości naszych mieszkańców, istotne i ważne. I dlatego dziękuję wszystkim sygnatariuszom za to, że to wspólne stanowisko żeśmy opracowali. Proszę wszystkich radnych o to, aby zagłosowali za, bo to dla naszych mieszkańców, dla nas, jest bardzo istotne. Ta forma sprzeciwu niech wybrzmi.
W treści uchwały czytamy:
Rada Powiatu w Białej Podlaskiej, działając z inspiracji licznych środowisk tworzących wspólnotę samorządową Ziemi Bialskopodlaskiej, oddaje cześć pamięci Wielkiego Papieża i wiernego syna naszej Ojczyzny — św. Jana Pawła II.
Pokolenia mieszkańców Podlasia wyrażają uznanie i wdzięczność za Jego zaangażowanie i działania podejmowane przed 1990 r. na rzecz odzyskania przez Polaków wolności i niepodległej Rzeczypospolitej. Doceniając kluczowe wsparcie dla idei przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, które od 2004 r. owocuje coraz ściślejszym włączeniem naszego społeczeństwa w kulturową i gospodarczą przestrzeń wyrastającej z chrześcijańskich korzeni cywilizacji Starego Kontynentu. Z perspektywy naszego regionu za szczególnie ważne uznaje się również osiągnięcia pontyfikatu Ojca Świętego w sferze ekumenicznej, eksponujące historyczne i współczesne wartości oraz cele, które łączą i integrują mieszkańców o różnych wyznaniach.
Pragniemy podkreślić, że dostrzegamy i doceniamy działania oraz nauczanie Karola Wojtyły — jako metropolity krakowskiego oraz późniejszego papieża — w których centrum zawsze stawiał dobro człowieka, otaczając szczególną uwagą osoby chore lub bezbronne, wymagające wsparcia, pomocy lub opieki. Wyrażamy ufność, że do ostatnich dni swego życia nie szczędził wysiłków, by szerzyć ideę sprawiedliwości oraz umacniać nadzieję, której źródła szczególnie upatrywał w nowych pokoleniach.
Rada Powiatu w Białej Podlaskiej deklaruje wsparcie i współpracę samorządu powiatowego w ramach społecznych inicjatyw upamiętniających społeczną naukę papieża Jana Pawła II oraz Jego związki z Południowym Podlasiem, ukształtowane podczas trzykrotnej wizyty metropolity krakowskiego w maryjnym sanktuarium w Kodniu, procesu beatyfikacji błogosławionych Męczenników Podlaskich oraz papieskiej pielgrzymki do Siedlec. Z satysfakcją odnotowujemy, że w wielu miejscach naszego powiatu imię Papieża Polaka noszą ulice, place i szkoły, a niektóre wspólnoty samorządowe powołują Go na swego patrona.
– Jeśli pozwolimy na niszczenie autorytetów, jeśli pozwolimy na odsuwanie ludzi świętych, jeśli pozwolimy na to, żeby zło się szerzyło, to ona się po prostu będzie szerzyć. Niech dzisiejsze stanowisko będzie świadectwem dla innych, jak ważną osobą był dla nas wszystkich Jan Paweł II – podkreślił radny Arkadiusz Maksymiuk na chwilę przed głosowaniem. – Brońmy naszej świętości, bo to jest nasza opoka – dodał wiceprzewodniczący rady Tomasz Bylina sugerując, że uchwała winna być w jego ocenie podjęta przez aklamację.
Radni jednogłośnie podjęli uchwałę uznając tym samym dokonania świętego Jana Pawła II.
materiał, zdjęcie: LVII sesja rady powiatu bialskiego z dnia 30 marca 2023 r.
opracowanie: Anna Ostapiuk