Stacjonowanie mobilnego gabinetu:
4 marca na Stacji Kontroli Pojazdów Speed Car przy al. Jana Pawła II 15 (przy stacji Lotos)
4 i 5 marca na placu Wolności
godz. 8:00-16:00
– Akcja ma na celu przeprowadzenie badań w kierunku niealkoholowego stłuszczenia wątroby. Zapisy prowadzone są poprzez infolinię, można również wejść na stronę https://www.sanofi.pl/pl/Prowadz-sie-zdrowo. Niestety nie ma możliwości zapisania się na miejscu – wyjaśnia odpowiedzialna za prowadzoną akcję „Prowadź się zdrowo” Anna Cudna-Zbrożek.
Osoby zainteresowane mogą się zapisać przez infolinię dostępną sześć dni w tygodniu (od poniedziałku do soboty w godz. 8:00-16:00) pod numerem 799 364 368.
Badanie jest nieinwazyjne i każdorazowo potrwa około 10 minut. Pacjent otrzyma od osoby prowadzącej badanie wynik, który będzie mógł skonsultować ze swoim lekarzem i ustalić dalsze postępowanie. Należy pamiętać, że na trzy godziny przed badaniem nie można spożywać obfitych posiłków, ponieważ wówczas wynik będzie niewiarygodny.
Niemal co drugi ankietowany Polak nigdy nie badał wątroby
Impulsem do zrealizowania Przeglądu Wątroby były m.in. wyniki przeprowadzonego w kwietniu 2022 r. przez agencję IPSOS badania „Polacy, a niealkoholowe stłuszczenie wątroby”, z którego wynika że 44% respondentów – mężczyzn w wieku 40-60 lat – nigdy nie wykonało żadnego badania pod kątem chorób wątroby! Na badania krwi w tym kierunku zdecydowało się 47% ankietowanych, natomiast na badanie USG jedynie 22%.
– Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby wciąż jest mało znana w Polsce, mimo że może dotyczyć nawet 9 mln Polaków. Nieleczona może przejść w kolejne stadia, prowadząc np. do marskości wątroby lub raka wątrobowo-komórkowego – mówi dr n. med. Jan Gietka, lekarz hepatolog, konsultujący w zakresie hepatologii w Warszawie. – Nie boli i jeśli już daje jakieś objawy, to są one nieswoiste, typowe również dla innych chorób. Właśnie dlatego w dorosłym życiu, a szczególnie po 40. roku życia, mężczyźni powinni regularnie chodzić na badania profilaktyczne wątroby. Teraz – w ramach kampanii „Prowadź się zdrowo” – zapisując się na badanie w mobilnym gabinecie, możemy sprawdzić, w jakim stanie jest nasza wątroba.
Prowadź się zdrowo – dosłownie!
W kampanię „Prowadź się zdrowo” zaangażowali się utytułowani kierowcy rajdowi – Mikołaj Marczyk oraz Kuba Przygoński. Zachęcają do badań i dbania o siebie przez cały rok – bez wyjątków.
– Każdy kierowca rajdowy ma dwa priorytety: chce mieć działające bez zarzutu auto oraz doskonałą formę psychofizyczną, niezależnie od pory roku. Żeby osiągnąć te dwa cele, niezbędne są skrupulatność, dobre planowanie, motywacja i chęci do działań, nawet jeśli coś idzie nie po naszej myśli. W przypadku dbania o formę kluczowe znaczenie mają zrównoważona dieta oraz regularne badania profilaktyczne. Nie musisz być jednak kierowcą rajdowym, żeby o siebie dbać, po prostu „prowadź się zdrowo” i pamiętaj o tych prostych zasadach – mówi Mikołaj Marczyk, Mistrz Polski i Europy Juniorów 2021.
materiał: Radio Biper Biała Podlaska
opracowanie: Anna Ostapiuk
Jedna odpowiedź
Jak Polacy mieliby mieć badaną wątrobę jeżeli na proste badania krwi i moczu ciężko dostać skierowanie od lekarza,jakby to były ich prywatne pieniądze a nie nas wszystkich podatników