Reklama

Reklama

Reklama video

Nowe szanse dla przedsiębiorców – Lubelski Regionalny Fundusz Rozwoju (film)

Samorząd Województwa Lubelskiego powołał spółkę Lubelski Regionalny Fundusz Rozwoju, której celem jest wsparcie rozwoju mikro, małych i średnich przedsiębiorstw z Lubelszczyzny. Działanie to ma się przyczynić do zwiększania konkurencyjności i innowacyjności lokalnych przedsiębiorstw. O samej spółce, jej powstaniu oraz planach na przyszłe inicjatywy rozmawiamy z Rafałem Langiewiczem, zapraszamy do obejrzenia zapisu filmowego tej rozmowy.

Siedziba spółki, która została zarejestrowana w KRS 15 lipca 2021 r., znajduje się na parterze budynku Lubelskiego Centrum Konferencyjnego przy ul. Artura Grottgera 2/14 w Lublinie. W Białej Podlaskiej natomiast, przy ul.Warszawskiej 14, znajduje się oddział regionalny. Oddziały dostępne są również w Chełmie i w Zamościu.

Misją spółki jest stworzenie regionalnego systemu finansowania opartego na instrumentach zwrotnych, natomiast celami krótko i długoterminowymi jest ułatwienie dostępu do finansowania i wzmożona praca na temat wzrostu innowacyjności i konkurencyjności firm, małych i średnich przedsiębiorstw znajdujących się na terenie województwa lubelskiego – wyjaśnia Rafał Langiewicz, przedstawiciel LRFR. W dniu 1 lutego 2023 r. została podpisana setna umowa z przedsiębiorcą z Lubelszczyzny. – To umowa sfinalizowana i wypłacona, natomiast wniosków w roku 2022 było 236 na przeszło 120 mln złotych.

Więcej na ten temat:
Województwo: Setna umowa na wsparcie przedsiębiorców <<==>> LINK

http://www.youtube.com/watch?v=hJFRMbO5up0&t=20s

W ofercie dla przedsiębiorców znajduje się wiele produktów, które spółka zamierza aktywować wraz z upływem czasu, zdobywanym doświadczeniem i budowanym własnym portfelem. Dziś są to cztery główne instrumenty finansowe:

Pożyczka obrotowa – oferta, w której pieniądze można przeznaczyć na dowolny cel. Dzięki temu przedsiębiorcy mają szansę zachować płynność finansową, a jednocześnie mogą rozwijać swoją działalność. Pożyczka obrotowa dla przedsiębiorców może być przeznaczona przede wszystkim na pokrycie wydatków bieżących. Pozwala uregulować m.in. należności wobec dostawców, wynagrodzenia pracownicze, koszty administracyjne oraz inne opłaty związane z bieżącą działalnością.

Pożyczka inwestycyjna – przeznaczeniem tej oferty jest finansowanie realizowanych przez pożyczkobiorcę przedsięwzięć, których celem jest odtworzenie, modernizacja lub powiększenie wartości majątku trwałego, jak również zakup wartości niematerialnych i prawnych bądź nabycie udziałów w przedsiębiorstwach lub papierów wartościowych.

Pożyczka hipoteczna – może być przeznaczona na finansowanie zakupu: gruntów, budynków i lokali, a także budowę lub modernizację nieruchomości, o ile zostaną przeznaczone na cele związane z prowadzoną działalnością.

Pożyczka konsolidacyjna – cel finansowania to poprawienie płynności przedsiębiorstw zwłaszcza pod względem oddziaływań pandemii COVID-19 i uwolnienie dodatkowych środków finansowych poprzez konsolidację zobowiązań. Pożyczka konsolidacyjna sprawi, że wysokość miesięcznej raty będzie zdecydowanie niższa, wobec czego łatwiej o zachowanie płynności finansowej. Wiele zobowiązań i wiele rat to nie tylko obciążenie finansowe, ale również spory problem organizacyjny. Dodatkowym walorem tego rozwiązania jest możliwość dobrania dodatkowej gotówki do konsolidowanych zobowiązań na cele bieżące wskazane przez przedsiębiorcę.

Nasze rozwiązania są zawsze dopasowywane indywidualnie – zaznacza Rafał Langiewicz. – To najważniejsza reguła naszej współpracy. Patrzymy na ideę, na pomysł, nie zawsze czynniki czysto ekonomiczno-finansowe mają tutaj pierwszeństwo. Nie tylko przedsiębiorcy z dużą historią i dużymi dochodami mogą u nas znaleźć dla siebie stosowne rozwiązania.

Spółka chętnie rozważa tzw. start-upy, innowacyjne pomysły, oczekując od wnioskodawców realnego podejścia do inwestycji. Ważny jest więc biznes plan i szczegółowe zapoznanie się z pomysłem na dane działanie. Istotne jest jego zabezpieczenie, co wynika z założeń Komisji Europejskiej. – Ten kapitał ma budować przyszłość Lubelszczyzny, dlatego zależy nam, by pożyczać w sposób bezpieczny i tani, by te środki do nas wracały i budowały wartość dodaną.

Szczegółowe informacje dotyczące zakresu wsparcia dla przedsiębiorstw dostępne są na stronie internetowej:
https://lrfr-lubelskie.pl/

Powołanie przez samorząd Województwa Lubelskiego spółki, której celem jest wsparcie rozwoju mikro, małych i średnich przedsiębiorstw z Lubelszczyzny, pomogło stworzyć wartość dodaną dla przedsiębiorców, jak i całego ekosystemu gospodarczego województwa lubelskiego. Jako marszałek jestem przekonany, że podjęte działania przyczynią się do zwiększania konkurencyjności i innowacyjności lokalnych przedsiębiorstw, których działalność w dalszej perspektywie czasu będzie służyć generowaniu rozwoju społeczno-gospodarczego w Województwie Lubelskim – podkreśla marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

 

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
zdjęcie: Mariusz Maksymiuk
film: Mariusz Maksymiuk / Bartek Sawa Sawicki
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama