Reklama

Reklama

Reklama video

„Przystanek – popularyzacja nauki”. Inauguracja Uniwersytetu Dziecięcego na Akademii Bialskiej (film) (galeria)

W dniu 22 lutego pracownicy Akademickiego Centrum Edukacji Ustawicznej Akademii Bialskiej Nauk Stosowanych w Białej Podlaskiej rozpoczęli realizację projektu "Przystanek - popularyzacja nauki" w ramach Uniwersytetu Dziecięcego. To już kolejny projekt skierowany do dzieci, którego autorem jest Edyta Arciszewska, a koordynatorem Małgorzata Łojewska Tarasiuk.

Niedawno zakończono projekt skierowany do seniorów i uczniów Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego pt. „Integracja międzypokoleniowa – wspieranie łączności między pokoleniami”, w którym zrealizowano m.in. warsztaty gier planszowych, kurs fotograficzny wraz z ciekawymi plenerami i zajęcia z aplikacji mobilnych społecznie użytecznych.

Więcej o projekcie:
„Integracja międzypokoleniowa – wspieranie łączności między pokoleniami” na Akademii Bialskiej (film) (galeria) <<==>> LINK

W dniu 22 lutego oficjalnie rozpoczęto realizację projektu pt. ,,Przystanek – popularyzacja nauki”, który prowadzony jest w ramach programu ,,Społeczna odpowiedzialność nauki” – Popularyzacja nauki i promocja sportu” ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz ze środków naszej uczelni. Zajęcia skierowane są do 80 uczniów szkół podstawowych z powiatu bialskiego i miasta Biała Podlaska. Rekrutacje do projektu będą 2 na rok 2023 oraz na rok akademicki 2023/2024. Zajęcia będą realizowane w małych 10-cio osobowych grupach ćwiczeniowych, 2 grupy dzieci z klas I-III oraz 2 grupy dzieci IV-VI.

Całkowita wartość projektu: 304.425,00 PLN

Co to oznacza?
….że każde dziecko dostaje prezent w postaci 37 ciekawych zajęć o łącznej wartości ponad 3800 zł. Poprzez zajęcia będziemy przekonywać przyszłych studentów, że nauki, prawa, formuły i definicje nie są aż takie trudne i mają zastosowanie w codziennym życiu, a ich znajomość ułatwia funkcjonowanie.  Uczniowie będą mieli możliwość uczestnictwa pod okiem niesłychanie odważnych naukowców, którzy otwarci są na pytania ciekawych świata dzieci. Będziemy oswajać prawdy naukowe podczas zajęć praktycznych i doświadczeń laboratoryjnych. Dzieci dowiedzą się, na czym polega praca naukowca, jakie są najnowsze trendy badawcze.

Większość zaplanowanych zajęć odbywać się będzie na terenie Campusu Akademii Bialskiej, dziś np. w Regionalnym Centrum Badań Środowiska, Rolnictwa i Technologii Innowacyjnych EKO-AGRO-TECH, gdzie znajduje się nowoczesna infrastruktura badawcza przeznaczona do prowadzenia badań naukowych w zakresie analiz środowiskowych, fizyki budowli, analiz biologiczno-żywieniowych.

Co czeka dzieci na najbliższych zajęciach?
W dniu 22 lutego zajęcia z dziećmi prowadziła Pani profesor Iwona Mystkowska – z Zakładu Dietetyki, badająca naukowo prozdrowotne właściwości warzyw i roślin. Zaprosiła do niezwykłego świata chemii i wspólnie sprawdzano PH w produktach żywnościowych, tak aby podejmować świadome decyzje żywieniowe.

A czy dzieci lubią miód?
dr inż. Katarzyna Radwańska – pracownik Z-du Rolnictwa ABNS, doktorat w Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu – prowadzić będzie zajęcia pt. „ Czy życie pszczół jest słodkie jak miód?” – z degustacją różnych gatunków miodów. Dzieci poznają także cykl rozwoju pszczoły.

Czy ciepło można zobaczyć?
Warsztaty w laboratorium przeprowadzone zostaną przez dr Rafała Sochaczewskiego z Wydziału Mechanicznego Politechniki Lubelskiej, oraz pracownika Z-du Mechaniki i Budowy Maszyn Wydziału Nauk Technicznych naszej uczelni doświadczenia z zastosowaniem kamery termowizyjnej, wyjaśnią mechanizmy transportu ciepła, klasyfikację substancji ze względu na zdolność przewodzenia ciepła, rolę izolacji cieplnej i zastosowania materiałów przewodzących ciepło.

Wisienką na torcie pierwszego bloku zajęć mogą okazać się…
Warsztaty prowadzone w Laboratorium Mechaniki, Budowy i Eksploatacji Maszyn, na których dzieci poznają zasady działania i budowę samochodów osobowych, dowiedzą się, gdzie i w jakim celu znajduje się silnik, do czego służy gaz, a do czego sprzęgło w samochodzie. Na zakupionych modelach aut poznają zasady działania silnika spalinowego i wodorowego. Dziecko samodzielnie będzie mogło wytworzyć paliwo, zatankować model pojazdu, obserwować jak porusza się auto i którędy uciekają spaliny. Te zajęcia poprowadzi mgr Michał Biały – pracownik politechniki Lubelskiej, którego zainteresowania naukowe dotyczą m.in. zasilania silników spalinowych paliwami alternatywnymi.

To również wizyta na lodowisku przy ul. Leszczynowej, gdzie dzieci poznały prawa naukowe związane siłą tarcia i siłą odśrodkową w łyżwiarstwie. Zajęcia te prowadzi z dziećmi mgr Justyna Sadowska – pracownik Studium Wychowania Fizycznego w naszej uczelni, pasjonatka sportu, instruktor sportu w wielu dyscyplinach m.in. Instruktor rekreacji ruchowej o specjalności: kajakarstwo, survival, aerobic, nordic walking, ratownik WOPR, trener sekcji ćwiczeń siłowych w Akademickim Związku Sportowym oraz prowadząca zajęcia z aquaaerobicu.

Zajęcia ruchowe odbywać się będą również w sezonie wiosennym na basenie oraz w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym w Międzyrzecu Podlaskim, gdzie prawdy naukowe będą objaśniane na wodzie w kajakach.

Nieustannie wyrażamy nadzieję, że dzięki realizacji zajęć w ramach Uniwersytetu Dziecięcego dzieci będą miały okazję zobaczyć jak funkcjonuje uczelnia wyższa, będą mogły spotkać się z jej władzami, otrzymać indeksy, w których będą zbierać zaliczenia z poszczególnych zajęć, i będą mogły poczuć się prawdziwymi studentami. Bogaty program, obejmujący różne dziedziny nauki, rozpoczynając od chemii, poprzez biologię, fizykę, geografię, programowanie, a kończąc na udowadnianiu prawd naukowych na lodzie czy w wodzie przyczyni się, wyrażamy nadzieję, nie tylko do poszerzenia horyzontów myślowych dzieci, ale wpłynie na rozwój ich zainteresowań oraz rozbudzenie ciekawości światem, który dotychczas mógł się wydawać trudny a zarazem nudny. Nabytą w trakcie całego roku wiedzę i umiejętności dzieci będą mogły sprawdzić/rozwinąć dodatkowo podczas wyjazdu do jednego z największych w Europie centrów nauki – Centrum Nauki Kopernik i Planetarium w Warszawie oraz Epi-Centrum Nauki oraz Strefy Małego Odkrywcy w Białymstoku – mówiła koordynator Akademickiego Centrum Edukacji Ustawicznej dr Dorota Karwacka.

Uniwersytet Dziecięcy – plan zajęć

 

materiał: Akademia Bialska / Radio Biper Biała Podlaska
tekst: Dorota Karwacka, Akademia Bialska
zdjęcia: Mariusz Maksymiuk
film: Mariusz Maksymiuk / Bartek Sawa Sawicki
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama