W trakcie wydarzenia zostały wręczone podziękowania za inicjatywy podejmowane w ramach Roku Kraszewskiego.
– Ogłosiliśmy rok 2022 Rokiem Józefa Ignacego Kraszewskiego. Pomimo tego, że żył w XIX w. można powiedzieć o nim, że to człowiek renesansu. Znajdujemy się w muzeum jemu poświęconym, który czyni wiele, by ta postać była powszechnie znana – podkreślił wicestarosta bialski Janusz Skólimowski składając jednocześnie podziękowania dyrektorowi muzeum Krzysztofowi Bruczukowi oraz przedstawicielom jednostek na terenie powiatu bialskiego, które włączyły się w obchody tego wyjątkowego roku. Roku, w którym minęła 210 rocznica urodzin Kraszewskiego. – Dziękuję za te wszystkie formy, które podjęliście, aby przybliżyć tę postać swoim uczniom, mieszkańcom, jestem przekonany, że będzie bardziej rozpoznawalna. To człowiek wielce zasłużony dla powiatu bialskiego.
Warto przypomnieć, że wśród działań na terenie powiatu, jakie podjęło 31 różnych instytucji i organizacji, znalazły się m.in. spektakle teatralne, plenery malarskie, sesje naukowe, koncerty, wieczorki literackie, rajdy, wycieczki, eventy historyczne, konkursy i publikacje. Początkiem była prezentacja portretu pisarza, który znalazł się w zasobach romanowskiego muzeum. Wiele ciekawych inicjatyw miało miejsce właśnie na terenie obiektu. – Rok ubiegły był rokiem bardzo pracowitym. Konkursy, event historyczny, wydarzenia jubileuszowe, nowe wystawy. Dzięki tym wszystkim wydarzeniom, które były organizowane zarówno przez nas, jak i inne instytucje, powstało bardzo wiele cennych inicjatyw i trafiliśmy z przekazem do wielu nowych odbiorców – zauważa dyrektor muzeum Krzysztof Bruczuk.
Więcej o wydarzeniu:
Romanów: „Kraszewski niejedną ma twarz…”. Odsłona nowego obrazu w zbiorach muzeum (film) (galeria) <<==>> LINK
Podziękowania za swoje zaangażowanie odebrali przedstawiciele ośrodków kultury, bibliotek, jednostek straży pożąrnej i szkół. – Miło mi, że tak wiele instytucji zaangażowało się i chce pokazywać naszego bohatera. Mam też nadzieję, że nasze szkoły wpiszą w kalendarz swoich imprez konieczność odwiedzania muzeum w Romanowie – podsumował wicestarosta Skólimowski.
Wśród instytucji, które włączyły się w obchody Roku Kraszewskiego, znalazły się m.in.:
– Gminne Biblioteki Publiczne w Łomazach, Rossoszu, Sosnówce i Tucznej
– Gminne Ośrodki Kultury w Sosnówce i Rossoszu, Gminny Ośrodek Kultury i Oświaty w Wisznicach, Gminne Centrum Kultury w Kobylanach
– Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Międzyrzecu Podlaskim
– Centrum Opiekuńczo – Mieszkalne w Dubowie
– Ochotnicza Straż Pożarna w Tucznej
– Starostwo Powiatowe – Gościniec Bialski
– szkoły podstawowe w Rogoźnicy, Rudnikach, Wisznicach, Komarnie-Kolonii, Konstantynowie i Rzeczycy
Zapytaliśmy niektórych z nagrodzonych o ich działania i efekty podjętych inicjatyw:
– Nasze działania – cykl spotkań – skierowane były na współpracę z Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnym w Dubowie – informuje dyrektor GBP w Łomazach Agata Chwalewska. Podczas spotkań uczestnikom przybliżana była jedna z książek pisarza, odczytywano jej fragment, a następnie dyskutowano i malowano obrazy. – Na zakończenie naszych działań podopieczni centrum wraz z opiekunami przyjechali do nas na wystawę całego księgozbioru i obejrzeli bibliotekę. W ramach naszych działań miałyśmy również lekcję „Czy warto czytać” w bialskim liceum zawodowym.
– Współpracujemy bardzo blisko z Gminną Biblioteką Publiczną i wspólnie postanowiliśmy zorganizować rajd rowerowy do Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie. To była bardzo udana impreza, w której uczestniczyło około 40 osób – przybliża szczegóły inicjatywy prezes OSP Tuczna Mirosław Waniek.
– W szkole podjętych było bardzo wiele działań, a projektem kierowała pani Hanna Bruczuk, małżonka dyrektora muzeum w Romanowie. Było nam łatwiej, ponieważ współpraca była ściślejsza i byliśmy bardziej na bieżąco. Wśród naszych akcji m.in. czytanie, konkursy, wystawy. Kraszewski rzeczywiście był obecny przez cały rok i ciągle wracaliśmy do tego tematu przybliżając go naszym uczniom – wyjaśnia dyrektor LO w Wisznicach Izabela Sokołowska. – Spotkanie młodzieży z takimi twórcami, jak Kraszewski, zawsze wnosi coś bogatego w ich życie, młodzież się rozwija. Jak najbardziej jestem zwolennikiem tego typu akcji.
– Nasza szkoła włączyła się w tą piękną inicjatywę – Rok Kraszewskiego. Zorganizowaliśmy wycieczkę krajoznawczą, odwiedziliśmy muzeum i przy okazji Kodeń. W tej wycieczce wsparł nas Powiat Bialski, który ufundował nam wyjazd jako nagrodę dla tych, którzy przystąpili do konkursu „Gmina Międzyrzec Podlaski – Wczoraj – Dzisiaj – Jutro” – opowiada o działaniu w gminie Międzyrzec Podlaski dyrektor szkoły w Rudnikach Justyna Kołodziejczuk. – Piękne i mądre inicjatywy są zawsze w cenie. Myślę, że ta inicjatywa jest szczególnie cenna, bowiem postać Józefa Ignacego Kraszewskiego, szczególnie dla młodszych uczniów szkół podstawowych jest na pewno mniej znana niż dla uczniów szkół średnich.
Spotkanie, podczas którego przypomniano sylwetkę Józefa Ignacego Kraszewskiego i jego wkład w kształtowanie się polskiej kultury, uświetnił swoim występem zespół Melizmat działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Konstantynowie.
materiał: Radio Biper Powiat Bialski / Gmina Sosnówka
zdjęcia: Gwalbert Krzewicki
film: Mariusz Maksymiuk
opracowanie: Anna Ostapiuk