Podczas spotkania zostały zaprezentowane wybrane programy realizowane na terenie Białej Podlaskiej, które mają ułatwić codzienność osobom z niepełnosprawnościami. – Grudzień rozpoczyna się Dniem osób z niepełnosprawnościami, kiedy przypominamy sobie o tym, jak ważna jest taka integracja. Właściwie nie powinniśmy sobie o tym przypominać, bo to ważne, by weszło nam to w krew na co dzień – wprowadziła w temat konferencji rzecznik prasowy Urzędu Miasta Biała Podlaska Gabriela Kuc-Stefaniuk.
W konferencji udział wzięli prezydent Michał Litwiniuk, koordynator ds. dostępności osób z niepełnosprawnościami Paweł Grzegorz Iwaniuk i zastępca dyrektora Działu Opieki nad Rodziną i Dzieckiem MOPS Biała Podlaska Kamil Węgliński.
„Biała Podlaska – miasto bez barier”
– Już w 2019 r. zainicjowałem przyjęcie miejskiego programu na rzecz osób z niepełnosprawnościami pod nazwą „Biała Podlaska – miasto bez barier” na lata 2019-2025, który stał się naszą strategią w podejmowaniu działań w szeroko rozumianym obszarze aktywności miejskiego samorządu – przypomniał prezydent Michał Litwiniuk. – Dziś chcemy się skupić na kilku rodzajach działań.
„Asystent” i „Opieka wytchnieniowa”
W 2019 r. samorząd rozpoczął realizacje dwóch programów: usług asystenckich zapewniających codzienne wsparcie osobom z niepełnosprawnością przez osobę pomagającą oraz opieki wytchnieniowej – oferującej codzienną pomoc osobom opiekującym się osobami z niepełnosprawnościami. – W dniu 9 listopada br. przygotowaliśmy wnioski o dofinansowanie tych programów, na chwilę obecną nie mamy jeszcze informacji zwrotnej, czy środki zostały nam przyznane. Gdy tylko otrzymamy taką informację przystąpimy do przyjmowania wniosków od mieszkańców. Rozpoczniemy realizację programów jak tylko realnie uzyskamy te środki – poinformował zastępca dyrektora Działu Opieki nad Rodziną i Dzieckiem MOPS Biała Podlaska Kamil Węgliński.
„Dostępne mieszkanie” i „Mieszkanie dla absolwenta”
W tym roku do realizacji wprowadzone zostają także dwa nowe programy: „Dostępne mieszkanie” i „Mieszkanie dla absolwenta”. – Pierwszy z programów bardzo dobrze wpisuje się w naszą miejską strategię działań na rzecz osób niepełnosprawnych, w których środowisku istnieje takie pojęcie jak „więźniowie dziesiątego piętra”. To osoby, które w związku z trwałą lub nabytą niepełnosprawnością mają bardzo duże utrudnienie w opuszczaniu swojego domu i brania udziału w życiu społecznym. We współpracy z PFRON uruchamiamy w tym roku program, którego celem jest ułatwienie osobom zamieszkującym w miejscach niedostosowanych do ich potrzeb umożliwienie zamiany mieszkania – wyjaśnił koordynator ds. dostępności osób z niepełnosprawnościami Paweł Grzegorz Iwaniuk. W ramach tego programu osoba z niepełnosprawnością może uzyskać różnicę pomiędzy kosztem sprzedaży i zakupu mieszkania do równowartości 15 m2 tego mieszkania.
Drugi program, czyli „Mieszkanie dla absolwenta” wychodzi naprzeciw osobom z niepełnosprawnościami, które chcą opuścić dotychczasowe miejsce zamieszkania w celu aktywizacji zawodowej i decydują się na wynajęcie mieszkania. – Główną ideą tego programu jest dofinansowanie najmu mieszkania, w pierwszym roku nawet do 100% kosztów wynajmu, w drugim to 70%, w trzecim – 40%. Cały program może być realizowany przez 36 miesięcy – przybliża szczegóły działania Kamil Węgliński. Do programu mogą przystąpić absolwenci szkół podstawowych, średnich i wyższych. Program ma na celu m.in. stymulowanie osób z małych miejscowości i terenów wiejskich do przemieszczania się do innych ośrodków w celu podjęcia pracy i zmiany sytuacji życiowej. Miasto Biała Podlaska może być miejscem docelowym, z którym uczestnicy programu zechcą związać swoje życie zawodowe.
Szczegółowe informacje na temat programów dostępne są na stronach PFRON oraz MOPS Biała Podlaska. Wnioski można złożyć za pośrednictwem strony internetowej – system obsługi wniosków PFRON.
materiał: Radio Biper Biała Podlaska
zdjęcie: kadr konferencji
opracowanie: Anna Ostapiuk