Reklama

Reklama

Reklama video

Premiery Tygodnia w Kinie Merkury (zaproszenie)

Premiery Tygodnia w Kinie Merkury w Białej Podlaskiej od 3 grudnia: "Śubuk" i "Uwolnić Poly".

Śubuk

Reżyseria: Jacek Lusiński
Scenariusz: Jacek Lusiński, Szymon Augustyniak
Gatunek: dramat
Kraj produkcji: Polska
Rok produkcji: 2022
Czas trwania: 112 minut
Obsada: Małgorzata Gorol, Andrzej Seweryn, Marta Malikowska, Filip Pławiak, Anna Krotoska, Tomasz Drabek

Najnowszy film producentów „Ostatniej Rodziny”, „Carte Blanche” i nominowanego do Oscara hitu „Boże Ciało”. „Śubuk” to trafiająca prosto w serce, wypełniona emocjami, optymizmem i czułym humorem opowieść o kobiecej sile, radości życia, odmiennym postrzeganiu świata i ukrytym potencjale, który drzemie w każdym z nas.

Rok 1989. Młoda dziewczyna, Maryśka zachodzi w ciążę ze starszym od niej milicjantem Darkiem. Mężczyzna nie chce dziecka i zmusza kobietę do aborcji. Mimo kiepskiej sytuacji materialnej i ambitnych planów życiowych Maryśka decyduje się urodzić, a Darek usuwa się z jej życia. Wkrótce potem na świat przychodzi jej syn, w którego wychowaniu wspiera ją starsza siostra, Marta. Bardzo szybko okazuje się, że chłopiec mocno różni się od rówieśników: jest dziwnie wycofany, zamknięty w sobie, a jedyne wypowiadane przez niego słowo to „śubuk”. Mijają kolejne lata, syn Maryśki zostaje wyrzucony z przedszkola, a po jakimś czasie pojawia się diagnoza lekarzy: chłopiec ma autyzm. Maryśka początkowo nie wie, jak odnaleźć się w tej sytuacji, a w Polsce lat 90. nikt nie rozumie tego zaburzenia. Kobieta ma przeciwko sobie również zawziętego sąsiada Feliksa, który – słysząc krzyki dziecka w mieszkaniu – donosi na policję, że ta znęca się nad synem. Maryśka jednak nie poddaje się i postanawia dowiedzieć się jak najwięcej o autyzmie oraz zrobić wszystko, aby jej syn mógł podjąć normalną edukację. Wie bowiem, że chłopiec jest ponadprzeciętnie inteligentny, ale wymaga więcej uwagi i cierpliwości od otoczenia. Rzucając wyzwanie służbie zdrowia i polskiemu systemowi oświaty, Maryśka odnajduje inne matki w podobnej sytuacji, ignorowane przez system. Od tej pory kobieta nie cofnie się przed niczym, aby osiągnąć swój cel oraz zapewnić swojemu synowi społeczną akceptację i zrozumienie.

Uwolnić Poly

Reżyseria: Nicolas Vanier
Scenariusz: Maxime Giffard, Jérôme Tonnerre
Gatunek: familijny/przygodowy
Kraj produkcji: Francja, Belgia
Rok produkcji: 2020
Czas trwania: 102 minuty
Obsada: François Cluzet, Julie Gayet, Patrick Timsit, Elisa de Lambert, Orian Castano, Yohann Drouin

Niezwykła przyjaźń dziesięcioletniej dziewczynki i cyrkowego kucyka dla obojga okaże się początkiem fascynującej przygody. Nowy film mistrza przygodowego kina familijnego Nicolasa Vaniera, twórcy „BELLI I SEBASTIANA” oraz „CHŁOPCA Z CHMUR”. Ekranizacja bestsellerowej powieści Cecile Aubry, autorki sagi o Belli i Sebastianie.

Dziesięcioletnia Cecile wraz z mamą powraca po latach do rodzinnego miasteczka. Dziewczynka czuje się tu obco, nie ma przyjaciół i nie potrafi się odnaleźć w nieznanym miejscu. Nic dziwnego, że z radością przyjmuje wiadomość o pojawieniu się w okolicy objazdowego cyrku. Cecile jest zachwycona prezentowanymi przez artystów sztuczkami, a cyrkowe zwierzaki kradną jej serce. Szczególną sympatią dziewczynka obdarza Poly – uroczego kucyka o niesamowitych zdolnościach. Wkrótce okazuje się, że gburowaty właściciel cyrku bardzo źle traktuje swoje zwierzęta, a szczególnie biednego Poly. Cecile układa więc brawurowy plan ratunkowy. Wykrada kucyka i z pomocą miejscowych dzieciaków i tajemniczego pana Victora rusza w pełną przygód i niebezpieczeństw podroż w poszukiwaniu dobrego domu dla swojego czworonożnego przyjaciela.

 

materiał, teksty i grafiki: Jacek Lewkowicz, Kino Merkury Biała Podlaska
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama