Słowo pisane dla gminy Konstantynów i jej działaczy jest jak widać wciąż ważne i robią wszystko, by zachować wiele ważnych tematów dla kolejnych pokoleń. Obecnie powstał już dwunasty tom Rocznika Konstantynowskiego. – Inicjatywa jest piękna i robimy wszystko, żeby nie zaprzestać. To nasza piękna historia. Znajdujemy pasjonatów, którzy chcą przygotowywać artykuły i utrwalać je w naszym wydawnictwie. Zachęcamy większe grono, bo z tym nieraz są problemy, ale dzięki zaangażowaniu stowarzyszenia znajdujemy takie osoby, nawet spoza terenu naszej gminy – wyjaśnia wójt gminy Konstantynów Romuald Murawski. – Wspieramy to wydawnictwo jako gmina, co roku zapewniamy środki, żeby wesprzeć stowarzyszenie.
W roczniku oprócz aktualności z gminy Konstantynów znalazły się materiały dotyczące regionalności oraz tematy związane z twórczością na tym terenie. – Jak każdy rocznik zawiera sprawozdanie z prac stowarzyszenia, raport o stanie gminy oraz opis przedsięwzięć realizowanych przez stowarzyszenie. Żegnamy naszych członków honorowych, których w roku 2020 odeszło troje. Środkowy, najbardziej obszerny rozdział to materiały do historii regionu. M.in. możemy się dowiedzieć, jak wyglądał folwark Konstantynów na początku wieku XIX, przeczytać o unitach, historię księdza Stefana Śluzka opiekującego się chorymi na tyfus. Znajdziemy w nim również słownik chachłacki – przybliża szczegóły wiceprezes Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Konstantynowskiej Dorota Andruszkiewicz.
Rocznik można nabyć m.in. w bibliotece w Konstantynowie.
Obecnie trwają już prace nad kolejnym tomem rocznika. – Nie zaprzestajemy, już pracujemy nad kolejnym rocznikiem. Chcemy, żeby na początku roku trzynasty rocznik ujrzał światło dzienne – przybliża plany włodarz gminy.
– Rozpiera nas duma, że mamy takie stowarzyszenie w naszej miejscowości. Warto dodać, że istnieją tylko cztery stowarzyszenia, które wydają roczniki, w Białej Podlaskiej, Międzyrzecu Podlaskim, Sławatyczach i Konstantynowie. Sięganie do tych tradycji jest bardzo chwalebne. Wszystko, co jest spisane, jest materialnym dziedzictwem i dorobkiem. Do tego materiału należy się odnieść z szacunkiem – mówił podczas wydarzenia radny powiatu bialskiego Tadeusz Łazowski.
materiał: Radio Biper Gmina Konstantynów
zdjęcia: Gwalbert Krzewicki
film: Mariusz Maksymiuk / Krzysztof Lewczuk
opracowanie: Anna Ostapiuk