W ubiegłym roku, w ramach dofinansowania ze środków unijnych grupa licealistów z Wisznic odwiedziła Grecję. W tym roku przyszła kolej na nauczycieli. Czteroosobowa grupa wzięła udział w szkoleniu skierowanym do nauczycieli wszystkich specjalności zainteresowanych możliwościami wykorzystania nieformalnych sposobów edukacji w procesie dydaktycznym. Nauczyciele dowiedzieli się m.in. jak stworzyć warunki do nauki nieformalnej, poznali metody prowadzące do aktywizacji ucznia oraz zwiększania jego motywacji i zainteresowania nauką.
W trakcie pobytu uczestnicy szkolenia wzięli udział w warsztatach doskonalących umiejętności i techniki edukacji nieformalnej, tworzyli narzędzia do grupowego rozwiązywania problemów, a także materiały do autoanalizy (SMART). Wśród przeanalizowanych metod sięgnięto m.in. po debatę oxfordzką, wywiad pogłębiony, mapę myśli, drzewko decyzyjne, bank pomysłów, adwokata diabła, burzę mózgów, chmurę słów czy odgrywanie ról.
Zajęcia przygotowały nauczycieli do celowego i efektywnego stosowania nieformalnej edukacji na lekcjach – „nauki poprzez praktykę” w celu unowocześnienia warsztatu pracy i zwiększenia osiągnięć uczniów. Nabyte umiejętności pozwolą na pełniejsze planowanie i organizowanie zajęć wykorzystujących poznane metody. Dzięki udziałowi w szkoleniu nastąpił wzrost kompetencji personalnych i społecznych nauczycieli w zakresie aktywizacji uczniów, organizacji atrakcyjnego procesu edukacyjnego, oraz metod efektywnej nauki i zapamiętywania informacji. Na zakończenie szkolenia uczestnicy otrzymali certyfikaty.
Oprócz zajęć warsztatowych kadra nauczycielska miała okazję uczestniczyć w programie kulturowym obejmującym poznawanie atrakcji turystycznych regionu, możliwość podziwiania piękna przyrody i bogactwa kultury greckiej. Ogromne wrażenie na uczestnikach wywarły greckie formacje skalne – Meteory, Wyspa Skiatos i Thessaloniki.
materiał, tekst i zdjęcie: Hanna Bruczuk, LO Wisznice
opracowanie: Anna Ostapiuk