Tuż po mszy, z kościoła wyruszył korowód dożynkowy. Na placu szkolnym, uroczystego otwarcia dożynek dokonała wójt Podedwórza, Monika Mackiewicz-Drąg. – Dziękuję za chleb, dar z tegorocznych zbiorów i życzę wszystkim, by nigdy tego chleba na stołach mieszkańców gminy Podedwórze i naszych gości nigdy nie zabrakło. Wypiek pokroili i rozdzielili wśród gości dożynkowych starostowie dożynek. – Dzielenie się chlebem to nasz staropolski zwyczaj oznaczający również dzielenie się dobrocią i miłością.
Po części oficjalnej, przekazaniu chleba dożynkowego, prezentacji wieńców, wystąpieniach gości i odczytanych listach intencyjnych rozpoczęły się występy dzieci i młodzieży. – Pięknie wykonane przez koła gospodyń wiejskich i sołectwa wieńce uosabiają zebrane plony i urodzaj. Również są formą podziękowania właśnie za tegoroczne zbiory. Wcześniej zanieśliśmy je do kościoła, by je poświęcić, a teraz są z nami, by przypominać o ciężkiej, ale jakże ważnej pracy rolników. To dzięki wam codziennie na nasze stoły trafia chleb – mówiła pani wójt.
Na scenie zaprezentowała się Grupa teatralna „Zielono mi”, Zespół Śpiewaczy z Rozwadówki, zespół „Mołodyczki” z Ukrainy, Chóry z Dubicy, zespół „Cygańskie Rytmy” z Hańska, zespół „Kanka Franka” i zespół „The Monsters”.
Wśród atrakcji dożynek znalazły się wspomniane już darmowe dmuchańce i animacje dla dzieci, lody, popcorn i wata cukrowa, tatuaże z henny i warkoczyki, stoisko Krainy Rumianku, stoisko gastronomiczne restauracji Smacznego, stoiska kół gospodyń wiejskich.
materiał: Radio Biper Podedwórze
tekst: Leszek Niedaleki
film: Mariusz Maksymiuk / Bartek Sawa Sawicki
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki