Po mszy świętej sprawowanej przez ks. wikariusza Jakuba Wąsowskiego korowód dożynkowy w asyście Orkiestry Dętej OSP Rossosz przemaszerował na plac Gminnego Ośrodka Kultury, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.
Rolę tegorocznych starostów dożynek pełnili Danuta i Janusza Głowaccy, którzy od ponad 30 lat prowadzą wspólnie gospodarstwo rolne specjalizujące się w produkcji i sprzedaży kwiatów ozdobnych i warzyw. Małżonkowie są rodzicami czterech synów: Adama, Dariusza, Piotrka, Łukasza. Starostowie, jak dożynkowy obyczaj nakazuje, przekazali chleb na ręce wójta Kazimierza Weremkowicza, który podzielił go pomiędzy wszystkich zgromadzonych na uroczystości gości.
Plac dożynkowy wypełniły stoiska przygotowane przez Bogdanówkę, Koło Gospodyń Wiejskich z Bordziłówki, Koło Gospodyń Wiejskich z Romaszek, Koło Gospodyń Wiejskich w Rossoszu oraz Wojskowe Koło Łowieckie 127 „Łoś” z Białej Podlaskiej. Pojawiły się również namioty Gminnego Punktu Konsultacyjno-Informacyjnego „Czyste powietrze” oraz Banku Spółdzielczego w Białej Podlaskiej. Jedną z atrakcji była możliwość obejrzenia strojów ludowych przygotowanych w ramach projektu „Działania na rzecz ożywienia Południowego Podlasia” przez Nadbużański Uniwersytet Ludowy w Husince.
Na scenie prezentowali się soliści oraz członkowie zespołów śpiewaczych. Wystąpili: Katarzyna Otrębska i Stefan Koprianiuk oraz Gabriela Golczuk, uczennica klasy maturalnej LO im. Stanisława Staszica o profilu muzycznym w Białej Podlaskiej, która śpiewa od 11 roku życia, a także gra na gitarze, pianinie i ukulele. Publiczność wysłuchała utworów w wykonaniu Orkiestry Dętej z Rossosza pod dyrekcją Krzysztofa Guza, zespołu ludowego „Zielawa”, muzyków grających na harmonijkach: Wiesława Mikiciuka z Łomaz i Henryka Mościbrodzkiego z Kraówki, a członkowie Koła Gospodyń Wiejskich „Rumianki” z Romaszek zaprezentowali scenkę rodzajową ukazującą, jak dawniej na wsi wyrabiano masło.
W trakcie wydarzenia wręczono nagrody zwycięzcom konkursu „Piękne, bo bialskie”, którymi w kategorii „Najpiękniejszy ogród roku” zostały m.in. dwie przedstawicielki gminy Rossosz, panie Joanna Kurianowicz z Bordziłówki oraz Barbara Furmaniuk z Mokrego. Janek Tuszewski i Rafał Maj z Lublina prowadzili warsztaty bębniarskie, natomiast warsztaty cyrkowe zorganizował Uliczny Teatr Ognia „Antidotum”, który wystąpił również z pokazem ognia Fire Show. O muzyczne wieczorne doznania zadbał zespół folkowy Śpievka z Białej Podlaskiej oraz zespół Szafir Band.
– Plony w tym roku były dobre, ale w tle mamy niestety różne podwyżki cen nawozów, paliwa i środków ochrony roślin. Więc to jest problem dla rolników, taki bardziej ekonomiczny – podsumowuje rok wójt Kazimierz Weremkowicz. – Natomiast jeśli chodzi o gminę to jest dobrze, nie mamy zadłużenia, realizujemy inwestycje, które były finansowane z RPO. Teraz mamy podpisane umowy na około 10 mln złotych na inwestycje z Polskiego Ładu, są to drogi, most, budowa mieszkań komunalnych. Myślę, że jest i będzie dobrze.
materiał: Radio Biper Gmina Rossosz
zdjęcia: Gwalbert Krzewicki
film: Mariusz Maksymiuk
opracowanie: Anna Ostapiuk