Złotą odznakę „Zasłużony działkowiec” otrzymali prezes ROD „Piotruś” Danuta Melańczuk i zastępca prezesa Franciszek Broda.
Srebrną odznakę „Zasłużony działkowiec” otrzymał pan Mariusz Kozioł.
Brązową odznakę „Zasłużony działkowiec” przyznano dla: Władysława Filipiuka, Grażyny Stankiewicz, Tadeusza Semeniuka, Franciszka Wasiluka, Zenona Cejmera, Agaty Stasiewskiej, Agnieszki Paszczuk oraz Małgorzaty Jaworskiej.
Odznakę „Za zasługi dla ROD” przyznano: Bogdanowi Kozak, Barbarze Jankowskiej, Barbarze Chilewicz, Stanisławowi Groblewskiemu, Zdzisławowi Struszkowskiemu, Feliksowi Nazerewiczowi, Danucie Melańczuk, Honorowemu Prezesowi Ogrodu Wiesławowi Tomczuk oraz Eugeniuszowi Starzyńskiemu.
Wśród gości specjalnych na uroczystości obecni byli m.in. prezydent Miasta Biała Podlaska Michał Litwiniuk, komendant Państwowej Straży Pożarnej w Białej Podlaskiej Artur Tomczuk, a także w zastępstwie wójta gminy Biała Podlaska pan Arkadiusz Drąg.
Historia ROD „Piotruś”
29 grudnia 1982 roku decyzją naczelnika Gminy Biała Podlaska przekazano grunty o powierzchni 31,5 ha na rzecz PZD pod ogród działkowy. Wiosną 1983 roku zaczęto uprawiać ziemię. Z czasem tworzono enklawy rekreacyjne. Powstawały altanki, zaczęto grodzić kwartały działek.
Pierwszym prezesem był Krzysztof Hlebowicz, wiceprezesem Piotr Gracz, uczestniczącym bardzo aktywnie w organizowanie ogrodu w Styrzyńcu. Jego imieniem został nazwany nagród. W tym czasie ogrodzono ogród, oraz wykonano parking przy bramie głównej. W 1988 roku prezesem był pan Marian Prokopiuk, a od 199 roku Wiesław Tomczuk. Nowy prezes wynegocjował z władzami uruchomienie linii komunikacji miejskiej umożliwiającej dojazd do ogrodu. Prezes Tomczuk zajął się porządkowaniem zaległych spraw, między innymi zaległą dokumentacją pracy zarządu, w czym pomagała sekretarz Barbara Jankowska i gospodarz Eugeniusz Starzyński, który pełnił swoją funkcje w latach 1988-2009. Od 2009 roku gospodarzem został Jerzy Białecki. Księgowość ogrodu prowadziła Ryszarda Dębek, a od 2004 roku szefem finansów jest pani Barbara Chilewicz. Prezes Wiesław Tomczuk doprowadził do zakończenia budowy studni przy alejkach.
W 1993 roku został powołany komitet budowy sieci energetycznej. Ogród otrzymał na ten dofinansowanie od prezydenta miasta Biała Podlaska i wójta gminy Biała Podlaska. Działkowcy sami wykonali wykopy pod kable, a 13 czerwca 1994 roku Rejon Energetyczny dokonał odbioru prac elektryfikacyjnych.
W latach 2006-2009 rozbudowano sieć energetyczną. Aktualnie obejmuje ona swoim zasięgiem wszystkie alejki. W 2016 roku zmodernizowano ogrodową sieć energetyczną i zamontowano nowe liczniki energii.
W 2000 roku zarząd z działkowcami rozpoczął budowę Domu Działkowca, której budowa zakończyła się 23 września tego samego roku. W następnych latach domek wyposażono w ujęcie wody, ogrodzenie, ubikację i zadaszony taras. Wybudowano także magazyn na sprzęt ogrodowy. W 2011 roku zakupiono i postawiono kontener na potrzeby gospodarza ogrodu. W latach 2014-2017 teren przy domu zmodernizowano, posadzono tuje i krzewy, założono klomby. W 2001 roku wyznaczono teren pod plac zabaw dla dzieci oraz wyposażono w urządzenia do zabawy. W kolejnych latach powstał drugi plac zabaw po stronie zachodniej oraz boiska do gry. W 2006 roku parkingi otrzymały ogrodzenie. W latach 2007 – 2009 założono monitoring od strony wschodniej i zachodniej oraz zainstalowano oświetlenie bram. Od 2010 roku rozpoczęto systematyczną wymianę ogrodzenia zewnętrznego, która zakończyła się w 2014 roku. W 2012 roku utworzono parking od strony południowej. W 2017 roku zmodernizowano oświetlenie na energooszczędne.
W latach 2016-2017 w lesie na terenie działek wytyczono i wyposażono ścieżkę zdrowia i edukacyjno-przyrodniczą. Ich otwarcie miało miejsce 2 września 2017 roku.
W 2019 roku prezesem zarządu została Danuta Melańczuk. W tym samym roku zamontowano urządzenia siłowni zewnętrznej. W latach 2019-2020 zagospodarowano lasek, w którym utworzono ścieżkę spacerową i mini park z ławeczkami.
W 2021 roku zachodni plac zabaw został wyposażony w nowoczesne urządzenia dla dzieci. W 2022 roku modernizację przeszedł taras Domu Działkowca.
Warto wspomnieć, że władze lokalne, wojewódzki i krajowe dostrzegały osiągnięcia ogrodu „Piotruś”. Już w 1998 roku ogród został uznany za najładniejszy w ówczesnym woj. bialskopodlaskim. W 2001 roku ogród zajął pierwsze miejsce w konkursie „Najpiękniejszy Pracowniczy Ogród Działkowy 2021 roku”. W 2011 roku ogród został wyróżniony w konkursie ogólnopolskim „ROD roku 2011” za bezpieczeństwo w ROD. Z kolei w 2013 roku ogród zajął I miejsce w ogólnopolskim konkursie „Najlepszy ogród działkowy 2013 roku”.
Indywidualne działki, za wyróżniające się zagospodarowanie i wielką urodę, zostały wyróżnione w krajowym konkursie w 1999 roku. laureatami Krajowego Konkursu „Wzorowa Działka roku 1999″ byli państwo Kadłubowscy, których działka została również wyróżniona roku 2013. Systematycznie wyróżniane były różne działki w różnych konkursach, między innymi państwa Nazarewiczów. W roku 2019 I miejsce w konkursie krajowym zajęła działka państwa Jolanty i Mariusza Potajczuk. W Krajowym Konkursie ogłoszonym przez PZD w roku 2022 „ ROD 40 lecie”, PZD ROD Piotruś wziął udział i opracował opis ogrodu na nośniku pamięci . Został za to nagrodzonym dyplomem i nagrodą pieniężną.
W konkursie pod patronatem prezydenta miasta Biała Podlaska ROD „ Piotruś” zajął I miejsce w konkursie „Najładniejszy ROD 2022 r.”
Na koniec warto wspomnieć, że Dom Działkowca na terenie ogrodu służy nie tylko działkowcom, ale również udostępniany jest wielu grupom społecznym. Bawiły się tu dotychczas m.in. dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1,2 i 5 Przedszkola nr 17, świetlicy ..Dziupla”, a także sędziowie Sądu Rejonowego i Grodzkiego, pracownicy Izby Celnej z Białej Podlaskiej, emeryci ZNP, czy członkowie osiedlowych klubów emerytów.
Źródło: ROD „Piotruś” w Styrzyńcu