Grupa warsztatowa będzie pracować z Janem Sajdakiem, tworząc interwencje artystyczne w środowisku naturalnym. Wytwory pracy będą w całości ekologiczne, a pozostawienie ich upływowi czasu i działaniu natury jest integralną częścią projektu. Całość zwieńczona zostanie wspólną prezentacją prac – plenerowym wernisażem z udziałem publiczności.
-Warsztaty będą miały na celu ćwiczenie wyobraźni uczestników poprzez działania artystyczne w naturalnej przestrzeni. Naszym podstawowym, acz nie jedynym materiałem będzie wiklina. Jest to jeden z moich głównych środków ekspresji, materiał, który znam, czuję i mam na niego temat wiele przemyśleń. Pokażę więc podstawowe sploty, sposoby pracy z wikliną, opowiem o tym materiale (wikliny będziemy mieli spory zapas). Głównym punktem naszego skupienia nie będzie jednak ten konkretny materiał, ale zagadnienie kompozycji artystycznych interwencji w naturalnym krajobrazie. Będziemy mieli do dyspozycji spory, zróżnicowany teren – od otwartego pola, przez świetlisty park po gęsto zarośnięty lasek. Każdy wykona własny, indywidualny projekt. Zależy nam na procesie – doświadczeniu twórczym, namyśle, zmierzeniu się z nowym zagadnieniem. Będziemy mieli w sumie tydzień, więc czasu nie tak dużo, ale mam nadzieję, każdy wyniesie z naszych warsztatów cenne doświadczenia – mówi Jan Sajdak, prowadzący warsztaty.
W sobotę 17 września o godzinie 14:00 odbędą się otwarte warsztaty „Wiklina dla początkujących” prowadzone przez Karolinę Karpińską (warsztaty bez ograniczeń wiekowych). Tego samego dnia o godzinie 16.00 odbędzie się wernisaż prac.
O prowadzącym
Jan Sajdak urodził się w 1987 r. W 2016 r. obronił z wyróżnieniem dyplom w pracowni prof. A. J. Pastwa na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zajmuje się wieloma dziedzinami sztuki, eksperymentuje. Trzykrotnie uczestniczył w Festiwalu Land Art: w Starym Bublu oraz pod Babią Górą. Realizował swoje projekty w Polsce, Brazylii, Niemczech, Belgii i Armenii. Ważnym obszarem jego ekspresji jest Land art – sztuka stworzona z naturalnych materiałów i umieszczana pod gołym niebem, w harmonii z otaczającym krajobrazem. Od lat rozwija swoje projekty plecionych, nadrzewnych gniazd dla ludzi.
materiał: Aleksandra Stefanek, Warsztaty Kultury w Lublinie
opracowanie: Anna Ostapiuk