– Ta nagroda jest pięknym wyróżnieniem za naszą działalność. Pokazaliśmy czym zajmujemy się na co dzień. Pielęgnujemy tradycję i łączymy ją ze współczesnością – podkreśla Agnieszka Borodijuk, dyrektor GOK w Białej Podlaskiej.
Na stoisku zaprezentowane zostały Pracownie Ginących Zawodów Gminnego Ośrodka Kultury w Białej Podlaskiej. Pracownia Tkacka im. Stanisławy Baj w Hrudzie wystawiła warsztat tkacki, na którym można było spróbować sztuki tkania chodników. Zainteresowaniem cieszyła się również wystawa współczesnych strojów z wykorzystaniem tradycyjnego wzoru tkackiego Perebor. Pracownia Zdobnictwa Ludowego w Worońcu zaprezentowała barwne ozdoby bibułkowo-słomkowe tzw. pająki. Pracownia Obrzędowości i Gwary w Dokudowie przygotowała z kolei stoisko prezentujące wnętrze starej chaty, a dokładniej mówiąc kuchnię z glinianym piecem, na którym na żywo smażone były pyszne racuchy drożdżowe oraz „Dziędziuchy”- placki pieczone z gotowanych ziemniaków (oczywiście z Dokudowa). Co warte podkreślenia, oba produkty znajdują się na ogólnopolskiej liście produktów tradycyjnych. O wspaniałe walory smakowe zadbała także Pracownia Kulinariów Regionalnych w Perkowiach, która przygotowała regionalny poczęstunek składający się potraw, które również zostały wpisane na listę produktów tradycyjnych. Goście odwiedzający stoisko mogli zasmakować ciastek z cukrem z Perkowic, ciastek przez maszynkę, kulebiaka z Perkowic, Kołacza oraz napić się napoju żniwnego.
Wesołą oprawę muzyczno-wokalną przy stoisku zapewnił gminny zespół Śpievka w składzie: Beata Wereszko, Agnieszka Borodijuk, Jakub Gdela, Piotr Majewski, Adrian Litewka.
Cała koncepcja stoiska i jego aranżacja, to zasługa dyrektor GOK-u Agnieszki Borodijuk oraz pracowników Ośrodka: Katarzyny Mikiciuk, Agnieszki Demidowicz, Anny Bandzerewicz i Renaty Rudawskiej.
Warto na koniec wspomnieć o jeszcze jednej przyznanej dla gminy nagrodzie – wyróżnieniu za piękny wieniec dożynkowy, przygotowany przez sołectwo Młyniec.
Źródło / zdjęcia: Gminny Ośrodek Kultury w Białej Podlaskiej