– Jesteśmy dumni, że razem z fundacją ORFEO, panem prezes Zbigniewem Napierałą, współpracownikami, przynosimy szeroką wiedzę o tym, jak wyjątkową postacią był Bogusław Kaczyński, jakie znaczenie ma nie tylko dla świata kultury, ale i dla mieszkańców Białej Podlaskiej – podkreśla prezydent miasta Michał Litwiniuk.
Wystawa powstała przy wsparciu mieszkańców miasta Biała Podlaska a także Fundacji im. Bogusława Kaczyńskiego ORFEO, z której pochodzi cześć zbiorów. Cześć eksponatów pochodzi również z Muzeum Historii Katowic, Telewizji Polskiej Oddziału w Katowicach, Teatru Muzycznego w Lublinie, Teatru Muzycznego w Gliwicach oraz Szkoły Filmowej w Katowicach. Autorem koncepcji artystycznej wystawy i jej kuratorem (z Grzegorzem Kurpetą) jest Krzysztof Korwin-Piotrowski, reżyser telewizyjny, wieloletni współpracownik Bogusława Kaczyńskiego. – Eksponatów jest naprawdę dużo, są ordery i odznaczenia, dokumenty, są różne nagrody i dyplomy, które Bogusław otrzymywał. Można poczytać, można obejrzeć zdjęcia rodzinne – zdradza autor wystawy Krzysztof Korwin-Piotrowski.
Ekspozycję można oglądać do 8 stycznia 2023 roku.
Godzinę po wernisażu rozpoczęło spotkanie z redaktorką Polskiego Radia Anna Lisiecką, autorką książki „Będę sławny, będę bogaty”. Książka Anny Lisieckiej ukazuje złożony mechanizm, dzięki któremu ambitny chłopiec z prowincji staje się gwiazdą i wielką osobowością naszej kultury. Autorka pisze o tym barwnie, ale obiektywnie. Nie stawia pomnika, ale docenia zasługi Bogusława Kaczyńskiego. A wie tym więcej, że przez lata przyjaźniła się z bohaterem książki. – Pracowałam nad książką przez ostatnie dwa lata. Podjęłam się napisania jej, bo znałam go przez dobrych dwadzieścia lat. Zgłosił się do mnie prezes Fundacji Orfeo, czy nie chciałabym napisać książki i od razu odpowiedziałam, że tak. Była to dla mnie bardzo ciekawa praca – tłumaczy Anna Lisiecka.
Bogusław Kaczyńskie urodził się w Białej Podlaskiej w 1942 roku. To tu odkrywał swoje pierwsze muzyczne fascynacje i stawiał pierwsze kroki na scenie. Zapamiętany głównie, jako krytyk muzyczny, popularyzator opery, operetki i muzyki poważnej. Za swoją działalność na rzecz kultury utytułowany był wieloma odznaczeniami, m.in. Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Od 2008 roku jest Honorowym Obywatelem Białej Podlaskiej. Zmarł 21 stycznia 2016 w Warszawie i spoczywa w Alei Zasłużonych na warszawskich Starych Powązkach. W 2020 roku w bialskim Parku Radziwiłłowskim odsłonięto pomnik-ławeczkę Bogusława Kaczyńskiego autorstwa Stanisława Milewskiego. W Białej Podlaskiej odbywa się co roku festiwal jego imienia.
Zdjęcia: K. Lewczuk