Reklama

Reklama

Reklama video

Kryminałki: Styl jazdy 63-latka zaniepokoił innego kierowcę

Za kierowanie skuterem „na podwójnym gazie” odpowiadał będzie 63-latek z gminy Janów Podlaski. Mężczyzna został ujęty przez innego kierowcę, po tym jak zawracając przewrócił jednoślad. Została od niego pobrana krew do badań na zawartość alkoholu w organizmie. Policjanci ustalają wszystkie okoliczności sprawy. Dziękujemy za obywatelską postawę zgłaszającego przypominając, że nietrzeźwi za kierownicą stanowią śmiertelne zagrożenie nie tylko dla siebie ale też innych uczestników dróg.

W sobotnie popołudnie dyżurny bialskiej komendy otrzymał zgłoszenie dotyczące kierowcy skutera, który prawdopodobnie jest nietrzeźwy. Do zdarzenia doszło w miejscowości Zakalinki Kolonia.

Z relacji świadka wynikało, że zwrócił uwagę na niebezpieczne manewry wykonywane przez wskazanego kierowcę, który próbując zawrócić wywrócił jednoślad. Zgłaszający początkowo zatrzymał się, by udzielić mu pomocy. Jednak kierowca skutera twierdził, że nic się nie stało. Chciał też kontynuować jazdę. Mężczyzna wyraźnie znajdował się pod wpływem alkoholu, dlatego świadek uniemożliwił mu dalszą jazdę informując o wszystkim stróżów prawa.

Na miejscu funkcjonariusze janowskiego komisariatu ustalili personalia kierowcy. Okazało się, że skuterem podróżował 63-letni mieszkaniec gminy Janów Podlaski. Od mężczyzny czuć było wyraźnie woń spożytego alkoholu. Zachowanie 63-latka również świadczyło o tym, że znajduje się pod jego wpływem. Od mężczyzny została pobrana krew do badań na zawartość alkoholu w jego organizmie.

Teraz ustalamy wszystkie okoliczności sprawy. Kierowanie w stanie nietrzeźwości zagrożone jest karą do 2 lat pozbawienia wolności. Do tego sąd orzeka środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów nawet do 15 lat, przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten jest orzekany to 3 lata.

Osoby kierujące pojazdem w stanie nietrzeźwości muszą się też liczyć z dotkliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tysięcy złotych w przypadku osoby, która po raz pierwszy dopuściła się takiego czynu. W sytuacji, kiedy osoba po raz kolejny kieruje pojazdem w stanie nie trzeźwości świadczenie pieniężne jest nie mniejsze niż 10 tysięcy złotych.

Policjanci kierują słowa uznania dla obywatelskiej postawy zgłaszającego. Powinna być ona przykładem dla innych, bo właśnie w ten sposób, razem dbamy o wspólne bezpieczeństwo.

materiał: Komenda Miejska Policji w Białej Podlaskiej
tekst i zdjęcia: Barbara Salczyńska-Pyrchla rzecznik prasowy Biała Podlaska
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama