Reklama

Reklama

Reklama video

Terespol: IPN usunął z przestrzeni miejskiej pomnik Armii Radzieckiej

13 lipca Instytut Pamięci Narodowej dokonał demontażu pomnika Armii Radzieckiej, który znajdował się na Skwerze im. Gen. Dyw. Franciszka Krajowskiego w Terespolu. 

Decyzję o demontażu pomnika podjęli radni miejscy w maju br. Według pierwotnego planu obelisk miał zostać przekazany fundacji „Laguna” z Brześcia na Białorusi, która chciała go ustawić, w powstającej w mieście alei pamięci, która ma upamiętniać żołnierzy radzieckich walczących z Niemcami na obszarze Polski i Białorusi. Koszty transportu miała pokryć fundacja. Przeciwny temu był jednak Instytut Pamięci Narodowej, który w swoim stanowisku tłumaczył, że pomnik będzie wykorzystywany do szerzenia antypolskiej propagandy. Rozbiórkę i utylizację obiektu sfinansował ostatecznie IPN.  

Pomnik-obelisk stanął w Terespolu 1 maja 1950 roku jak „dar wdzięczności dla żołnierzy Armii Czerwonej”. Widniał na nim napis: „Od społeczeństwa m. Terespola n. Bug. W dowód wdzięczności Armii Radzieckiej za wyzwolenie Terespola spod jarzma faszystowskiego 1-05-1950 r. oraz  w języku rosyjskim: „28.07.1944 r. Spijcie bohaterowie spokojnie. Wróg zwyciężony. Tu pochowano 64 żołnierzy Armii Czerwonej poległych w walce z faszyzmem o oswobodzenie bratnich narodów”. Według ustaleń IPN-u pod pomnikiem nie było już od dawna ciał żołnierzy, które zostały ekshumowane w 1958 roku. Miejsce zostało także zgłoszone do wykreślenia z ewidencji cmentarzy wojennych. 

Burmistrz Terespola Jacek Danieluk zapowiada, że w miejscu obelisku stanie inny pomnik, który będzie związany z historią miasta. O wyborze co lub kogo będzie upamiętniać maja zdecydować mieszkańcy.

 

Źródło / zdjęcia: Burmistrz Terespola Jacek Danieluk 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama