Reklama

Reklama

Reklama video

Wizyta rzecznika praw obywatelskich Marcina Wiącka w powiecie bialskim (film) (galeria)

8 lipca rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek odbył wizytę w powiecie bialskim. W jej trakcie odwiedził placówki w Żabcach, Maniach i Kozuli, gdzie zapoznał się z modelami i warunkami opieki nad dziećmi i osobami starszymi. Z pracownikami socjalnymi i podopiecznymi oraz samorządowcami omawiał rozmawiał lokalne problemy związane z życiem regionu oraz funkcjonowaniem ośrodków.

Wizytę w powiecie bialskim rozpoczęło spotkanie w Dom Rodzinny w Żabcach prowadzonym przez Edytę i Jarosława Wojtasińskich, który jest formą instytucjonalnej opieki zastępczej zapewniającej dzieciom warunki życia najbardziej zbliżone do naturalnej rodziny. W domu przebywa dziesięcioro młodych ludzi w różnym wieku, od lat trzech do wieku studenckiego. Rzecznik Marcin Więcek rozmawiał z domownikami o ich zasługach w upowszechnianie i rozwijanie opieki zastępczej, złożył podziękowania i wręczył dyplom. – Takie odwiedziny są dla nas szczególnym momentem. Zawsze gdy przyjeżdża ważna osoba, ktoś, kto ma szansę zobaczyć nasz dom, to jest to bardzo cenne, to wymiana myśli, doświadczeń. Ubogaca to nas nawzajem, pozwala przyjrzeć się naszej pracy z innej perspektywy, zobaczyć, co można robić lepiej – zauważa Edyta Wojtasińska. – Ucieszyliśmy się, że pan rzecznik wyraził szczere zainteresowanie taką formą towarzyszenia dzieciom, które z różnych powodów nie mogą się wychować we własnych, naturalnych rodzinach. Padły deklaracje, że będziemy wspólnie szukać lepszych rozwiązań dla młodych ludzi, dla dzieci z niepełnosprawnościami, na których nam szczególnie zależy.

Kolejnym punktem wizyty było Centrum Administracyjne Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Maniach, które pełni rolę koordynatora pracy innych placówek w powiecie bialskim. Jest to wzorcowa placówka z niewielką liczbą wychowanków, obecnie 13 osób, w której wspólna dbałość o ośrodek i wspólne zaangażowanie w jej funkcjonowanie również ukierunkowane jest na zapewnienie poczucia życia w domu rodzinnym. Dodatkowo ośrodek poprzez dwa mieszkania chronione zapewnia dla sześciu wychowanków warunki do samodzielnego dorosłego życia. – Oceniam placówkę 10/10. Jest bardzo dobrze, czuję się tutaj jak w domu, jak w rodzinie – stwierdza jeden z mieszkańców Rafał Kośla, który dodatkowo pomaga w pracach przy ośrodku. – Bardzo nam miło, że mogliśmy dziś gościć tak szczególnego gościa jak rzecznik praw obywatelskich. To osoba, która broni obywateli i bycie w takim miejscu jest dla mnie wyróżnieniem. Była rozmowa o tym, jak funkcjonujemy, z jakimi problemami się spotykamy, jak wygląda codzienne życie w tego typu placówkach – przybliża szczegóły wizyty dyrektor Centrum Piotr Malesa

W Domu Pomocy Społecznej w Kozuli zamieszkuje pod opieką specjalistów 220 osób. W ośrodku rozmawiano o wyzwaniach oraz specyficznych potrzebach mieszkańców domu. – Po raz pierwszy miałam przyjemność gościć pana rzecznika w naszym domu. Rozmawiał z mieszkańcami i oglądał ich pokoje, także pomieszczenia służące terapii. Miałam okazję zadać wiele pytań dotyczących naszych mieszkańców i funkcjonowania domu. Otrzymałam również wiele wskazówek i podpowiedzi co zrobić, aby życie mieszkańców wyglądało lepiej. Pan rzecznik obiecał, że będziemy pozostawać w stałej współpracy i  mam nadzieję, że to pierwsze spotkanie nie było ostatnim. Umówiliśmy się, że zorganizujemy następnym razem spotkanie, w którym wezmą również udział mieszkańcy, tak aby w razie potrzeby sami mogli go zapytać o nurtujące ich kwestie – wyjaśnia dyrektor DPS w Kozuli Anna Skerczyńska.

Wizytę rzecznika zakończyło spotkanie z samorządowcami w Starostwie Powiatowym w Białej Podlaskiej, podczas której omówiono lokalne problemy związane z życiem regionu oraz potrzeby zgłaszane przez jego mieszkańców. Na zakończenie odbyła się konferencja prasowa rzecznika praw obywatelskich Marcina Wiącka i starosty bialskiego Mariusza Filipiuka, której tematem przewodnim były modele i warunki opieki nad dziećmi i osobami starszymi w powiecie bialskim. – Dziękuję za zaproszenie. Jestem tu z poczucia obowiązku, ale jest to również dla mnie ogromnym zaszczytem. Miałem przyjemność spotkać się dzisiaj z osobami zaangażowanymi w pomoc słabszym. Poznałem ludzi, którzy poza profesjonalizmem oddają swojej pracy ogromne serce. Ich działalności przyświeca to, co i dla mnie jest najważniejsze, czyli godność człowieka – podkreślił rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek. – Jestem w trakcie przygotowywania koncepcji dotyczących opieki nad dziećmi oraz domów opieki społecznej, usłyszałem wiele cennych wskazówek. Dotarła do nas też dziś dobra informacja: rząd przedstawił założenia bardzo dobrego projektu ustawy dotyczącego domów pomocy społecznej, który umożliwi wpis na listę podmiotów leczniczych. Będzie łatwiej prowadzić działalność leczniczą na terenie domu pomocy społecznej, większe wynagrodzenie przeznaczyć dla personelu. 

Podczas konferencji omówiono kwestie związane m.in. z kosztami, jakie zostały poniesione przez przedsiębiorców oraz lokalne samorządy w czasie obowiązywania stanu nadzwyczajnego, uciążliwością kolejki ciężarówek oczekujących na wjazd na granicę oraz potrzebą zapewnienia dla mieszkańców wschodnich terenów Polski pełnomocnictw terenowych rzecznika praw obywatelskich. – Udało nam się porozmawiać o bardzo ważnych kwestiach nie tylko dla Powiatu Bialskiego, ale też całego regionu. Cieszę się, że pan rzecznik wyraża wolę, by w przyszłości powstało u nas biuro terenowe rzecznika praw obywatelskich, wierzę, że uda nam się wspólnie to zadanie zrealizować – mówił starosta Mariusz Filipiuk. – Obecnie są trzy pełnomocnictwa terenowe w Gdańsku, Katowicach i Wrocławiu, na wschód od Wisły nie ma takiego, dlatego bardzo się cieszę, że Powiat Bialski wystąpił do mnie z chęcią, by takie pełnomocnictwo powstało w przyszłości w Białej Podlaskiej. Przede mną jeszcze cztery lata kadencji i będę robił wszystko, by delegatur i pełnomocników było tyle, ile potrzeba – zadeklarował rzecznik Marcin Wiącek.

W trakcie spotkania padły pytania m.in. o wykluczenia komunikacyjne i podstawowe prawa do przemieszczania się, liczebność spraw wpływających do rzecznika z terenu wschodniej Polski i możliwość powstania placówki dla nieletnich cudzoziemców.

 

materiał: Radio Biper Powiat Bialski / BIP RPO
zdjęcia: Mariusz Maksymiuk, Gwalbert Krzewicki
film: Mariusz Maksymiuk, Bartek Sawa Sawicki
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama