Identyfikacja potrzeb – pierwszy krok do sukcesu
Wynajęcie mieszkania wydaje się dzisiaj prostsze nuż kiedykolwiek wcześniej – internet jest przecież dosłownie zalany ofertami ze wszystkich zakątków Polski. Taka różnorodność kryje w sobie jednak sporo pułapek. Bardzo łatwo w nie wpaść, kiedy potrzebujemy mieszkania na wynajem po raz pierwszy i zwyczajnie nie wiemy, na jakie elementy powinniśmy zwracać szczególną uwagę.
Aby ułatwić sobie zadanie, trzeba przede wszystkim zidentyfikować własne potrzeby. Warto to zrobić jeszcze przed zaglądnięciem do sieci – dzięki wcześniejszej refleksji wejdziemy na konkretną witrynę już z jakąś wizją poszukiwań. Zastanówmy się zatem w pierwszej kolejności nad dwiema najważniejszymi rzeczami: ceną oraz lokalizacją. Wszystko inne będzie można „dograć” na bieżąco, bez większych kłopotów.
Kluczową sprawą okazuje się oczywiście koszt wynajmu naszego nowego lokum. Warto dokładnie określić swój budżet i ustalić, jaką kwotę możemy co miesiąc przeznaczać na czynsz wraz z mediami. Zwłaszcza te ostatnie bywają problematyczne, bo nie każde ogłoszenie je uwzględnia. Do deklarowanej przez właściciela ceny trzeba zatem często doliczyć opłaty za wodę, prąd i gaz. A to podbija stawkę nierzadko o kilkaset złotych.
Oczywiście, najlepsze portale umożliwiają poszukującemu precyzyjne określenie interesujących go widełek cenowych (czytaj więcej*). Pamiętajmy tylko, aby ściśle trzymać się owych samodzielnie stworzonych kalkulacji. Sporo osób popełnia tutaj poważny błąd i ostatecznie decyduje się na mieszkanie, które przekracza ich aktualne możliwości finansowe. Może to skutkować nieregularnym płaceniem czynszu… oraz dalszymi kłopotami.
Druga niezwykle istotna kwestia to lokalizacja. Niektórzy wolą zamieszkać z dala od zgiełku wielkiego miasta, inni pragnęliby zawsze znajdować się w sercu wydarzeń. Ogólnie uważa się, że mieszkania w śródmieściu są droższe niż na peryferiach, ale trzeba jeszcze wziąć pod uwagę kwestię dojazdu do pracy bądź na uczelnię. Dla wielu osób liczy się także po prostu wygoda: łatwy dostęp do sklepów lub rozmaitych atrakcji. Żyjąc na przedmieściach, będziemy od tego wszystkiego niejako odcięci. W zamian zyskamy z kolei niczym nieograniczony kontakt z naturą.
Kiedy najlepiej szukać mieszkania?
Większość ludzi podejmuje się poszukiwań nowego lokum w momencie, kiedy skłaniają ich do tego okoliczności zewnętrzne. Dobrze byłoby jednak wziąć pod uwagę, że najwięcej interesujących ofert ukazuje się w pierwszym i ostatnim kwartale roku. Z kolei najtrudniej będzie nam znaleźć coś ciekawego na przełomie lata i jesieni, czyli w okresie, kiedy do akcji wkroczą rzesze polskich i zagranicznych studentów.
Kolejna komplikacja może się wiązać z tym, że nie zawsze szuka się mieszkania w pojedynkę. Większa liczba osób sprawia, że wzrastają wymagania nie tylko wobec parametrów lokum, lecz również w zakresie ceny. Warto wówczas skorzystać z oferty sprawdzonej agencji nieruchomości. Jest to co prawda rozwiązanie trochę droższe, lecz zarazem bardzo wygodne.
materiał: partner wydawniczy
opracowanie: Redakcja