– To ponad 2 lata intensywnej pracy po obu stronach granicy po to , aby stworzyć system wymiany doświadczeń w zakresie wsparcia osób z autyzmem oraz zbudować niezbędną w tym celu infrastrukturę – mówi prezes Stowarzyszenia Anna Chwałek.
Partnerem organizacji była Szkoła Specjalna w Brześciu na Białorusi.
Przy Powstańców 4C w Białej Podlaskiej powstały dwa obiekty: to środowiskowy dom pomocy oraz szkoła przysposabiająca do pracy. Drugi budynek to mieszkania treningowe, na bazie których w przyszłości organizacja ma stworzyć dom pobytu stałego dla osób dorosłych z autyzmem.
Po stronie białoruskiej, na bazie Szkoły Specjalnej miasta Brześć utworzony został pierwszy na terenie Białorusi Specjalny Ośrodek Pomocy działający jako punkt pomocy rodzicom i jednocześnie jako ośrodek wsparcia metodologicznego dla nauczycieli.
Oprócz działań inwestycyjnych w ramach realizacji zadania zaplanowane zostały działania, które mają na celu wymianę doświadczeń w zakresie pomocy osobom z autyzmem. Były to: dwie konferencje naukowe ( zorganizowane w Białej Podlaskiej oraz Brześciu na Białorusi), staże pracowników białoruskich w placówkach edukacyjnych stowarzyszenia oraz szkolenia.
Dodatkowo dla podopiecznych po obu stronach granicy zorganizowano konkurs plastyczny, a podczas Europejskiego Tygodnia Autyzmu doszło do spotkania dzieci i kadry. Ze względu na sytuację epidemiczną spotkanie zorganizowano w formule on-line.
Na realizację projektu partnerzy otrzymali dofinansowanie ze środków unijnych w wysokości ponad 2 milionów euro.
– To nie jest koniec naszej współpracy ze Szkołą Specjalną w Brześciu – dodaje Anna Chwałek. To , że działania projektowe powoli zmierzają do końca to jesteśmy pewni, że zapoczątkowane relacje pozwolą na ich kontynuację w przyszłości. Będziemy współpracować, wymieniać się spostrzeżeniami, korzystać w powstałej infrastruktury. Po to aby lepiej wypełniać naszą misję, jaką jest wsparcie osób z autyzmem i ich rodzin – zaznacza prezes stowarzyszenia.
Źródło / zdjęcia: Stowarzyszenie „Wspólny Świat”