Reklama

Reklama

Reklama video

Starosta podziękował byłym dyrektorom za współpracę w dziedzinie kultury

Starosta Bialski Mariusz Filipiuk złożył podziękowania za współpracę w dziedzinie kultury byłym wieloletnim dyrektorom ośrodków kultury w Leśnej Podlaskiej i Sławatyczach.

Uroczyste spotkanie z Aleksandrą Melaniuk, byłą dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Leśnej Podlaskiej oraz Bolesławem Szulejem, byłym dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury w Sławatyczach, miało miejsce 3 lutego w siedzibie Starostwa Powiatowego w Białej Podlaskiej.

Aleksandra Melaniuk – wieloletnia dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Leśnej Podlaskiej, dała się poznać jako aktywna animatorka wiejskiego życia kulturalnego. W swojej pracy uwzględniała zawsze rozwój kultury regionalnej Ziemi Podlaskiej, szczególnie jej tradycji i folkloru. Zorganizowała ponad dwadzieścia edycji „Podlaskiego Festiwalu Pieśni Maryjnej” w Leśnej Podlaskiej. Była pomysłodawczynią „Przeglądu Twórczości Artystycznej Gminy Leśna Podlaska”, którego głównym celem jest odkrywanie i rozwój talentów twórców-amatorów. Działający pod jej opieką Zespół Obrzędowo-Śpiewaczy „Worgulanki” zdobywał wiele nagród na przeglądach wojewódzkich i ogólnopolskich. To również z jej inicjatywy powstały zespoły „Leśnianki” oraz „Leśniańskie Nutki”. Zespoły, działające przy Gminnym Ośrodku Kultury, promowały Powiat Bialski między innymi na „Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Zespołów Śpiewaczych” w Kazimierzu Dolnym. Aleksandra Melaniuk aktywnie współpracowała z kołami gospodyń wiejskich, organizacjami pozarządowymi i „zwykłymi” mieszkańcami gminy. Może pochwalić się własnym dorobkiem artystycznym w dziedzinie rękodzieła, prezentuje swoje prace między innymi na Konkursie Rękodzieła Artystycznego „Igłą malowane”.

Bolesław Szulej – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Sławatyczach w latach 1979 -2021, to człowiek niezwykle zasłużony dla rozwoju i promocji kultury oraz dziedzictwa kulturowego Powiatu Bialskiego. Swoją pasję i zaangażowanie potrafił zaszczepić młodzieży, dzieciom, ale i dorosłym mieszkańcom Gminy Sławatycze. Każdą przeszkodę, jaką napotykał na drodze do osiągnięcia celu, potrafił przekształcić w wyzwanie mobilizujące do jeszcze efektywniejszego działania. Jego wielkim wyzwaniem i wielkim pragnieniem było, aby nasza mała ojczyzna była rozpoznawalna poprzez kulturę, sport i turystykę w całej Polsce. Wytrwale do tego dążył poświęcając swój czas i swoje serce. Posiadał niezwykły dar porozumiewania się z ludźmi i wydobywania z nich ukrytych talentów. Współpracował z instytucjami kultury i sportu, mediami, dla których zawsze miał czas i wsparcie. Jego wieloletnią pasją było podtrzymywanie Tradycji Pożegnania Starego Roku tzw. „Brodaczy”. To dzięki jego niesamowitemu zaangażowaniu zostali oni wpisani na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Jednym z jego priorytetów było również utrzymanie i kontynuowanie wydawnictwa „Nadbużańskie Sławatycze”, którego redaktorem był od 20 lat. Warto wspomnieć również „Międzynarodową Biesiadę Nadbużańską” oraz Regionalny Przegląd Chórów i Scholi pn. „Jak Paciorki Różańca” – wydarzenia kulturalne na stałe wpisane w kulturalny pejzaż powiatu bialskiego.

 

 

materiał/tekst/zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama