Zgromadzonych na koncercie gości powitał dyrektor Muzeum w Romanowie Krzysztof Bruczuk. – Tradycja noworocznych kolęd sięga już wielu lat. Wcześniej, dopóki istniała tu szkoła podstawowa, organizowane były choinki noworoczne. Kolędy i pastorałki, które dziś usłyszymy, są na trwałe wpisane w polską kulturę. Są elementem pielęgnowanym na dworach ziemiańskich, a Romanów to nic innego, jak jeden z takich właśnie dworów – mówił Krzysztof Bruczuk. – Jeśli chodzi o rodzinę Kraszewskich to odnajdujemy pewne związki z twórcami kolęd. Jan Kraszewski, ojciec pisarza, był przyjacielem Franciszka Karpińskiego – autora słynnej kolędy „Bóg się rodzi”.
Z koncertem świątecznych utworów jako pierwszy wystąpił Zespół Śpiewaczy Klubu Seniora „Echo Polesia” z Terespola.
Klub Seniora „Srebrny włos” z Terespola działający w Miejskim Ośrodku Kultury utworzył w 2012 r. z członków grupy Zespół Śpiewaczy „Echo Polesia”, który aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym powiatu bialskiego oraz miasta Terespol. Wiele razy uczestniczył, uświetniając uroczystości państwowe i kościele, w wydarzeniach na terenie Terespola i okolic. Bierze udział w przeglądach, prezentacjach i innych imprezach artystycznych. Był organizatorem „Spotkania śpiewających seniorów”. Zespół zajął trzecie miejsce na Festiwalu Pieśni Maryjnej w Leśnej Podlaskiej oraz trzecie miejsce w Przeglądzie Pieśni Patriotycznej w Tucznej.
Kolejnym punktem programu był koncert skrzypcowy w wykonaniu Oliwii Spychel.
Oliwia jest młodą i uzdolnioną skrzypaczką, która aktywnie uczestniczy w promowaniu kultury i muzyki tradycyjnej regionu Południowego Podlasia. Kilkukrotna stypendystka Marszałka Województwa Lubelskiego za upowszechnianie muzyki tradycyjnej, uhonorowana Nagrodą Starosty Bialskiego „Bialskie Talenty”. Stypendystka Prezydenta Miasta Biała Podlaska. W dorobku artystycznym posiada autorską płytę z polskimi kolędami na skrzypcach.
Kulminacyjnym punktem muzycznego wieczoru w romanowskim dworze był występ zespołu Litevka Quartet.
Litevka Quartet to zespół akustyczny grający zróżnicowaną muzykę. Powstał na początku 2021 r. Zespół tworzą profesjonalni i doświadczeni muzycy: pianista Mariusz Chwedoruk, gitarzysta Marek Kowalczyk, kontrabasista Piotr Majewski oraz wokalista Adrian Litevka, uczestnik programów telewizyjnych takich jak „Must be the music” czy „The Voice of Poland”.
Spotkania kolędowe w Romanowie organizowane są tradycyjnie na początku roku i są czasem podsumowania minionego czasu jak również snucia planów na przyszłość. – Wszystkie zamierzenia zapisane w planie działalności na rok 2021 udało nam się w pełni zrealizować. Zakończyliśmy dwa projekty „Program współpracy transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina” oraz wydanie albumu „Sekrety Romanowa”, w którym pokazaliśmy poezję Kraszewskiego – wyjaśnia dyrektor romanowskiego muzeum, które w roku 2021 odwiedziło o 27% więcej osób w stosunku do roku poprzedniego. – Udało nam się pozyskać również cenne pamiątki: portrety Kajetana Kraszewskiego, Józefa Sapiechy i Romana Sanguszki przekazane przez Jeremiasza Rościszewskiego. Dzięki życzliwości władz Powiatu Bialskiego pozyskaliśmy także cenny portret Józefa Ignacego Kraszewskiego autorstwa Mikołaja Dawidowicza pochodzący najprawdopodobniej z 1884 r.
materiał: Radio Biper Gmina Sosnówka
film: Radio Biper TV
zdjęcia: Małgorzata Mieńko
opracowanie: Anna Ostapiuk