Kilka dni temu funkcjonariusze Oddziału Celnego w Dołhobyczowie podczas kontroli przekraczającego granicę samochodu osobowego marki Hummer ujawnili nietypowego „pasażera”. Otóż podróżujący pojazdem obywatel Litwy przewoził … żółwia stepowego, który jest chroniony przepisami konwencji waszyngtońskiej CITES.
Mężczyzna wyjaśnił, że zwierzę kupił około 4 lata temu na Litwie jako prezent dla córki i nie wiedział o ograniczeniach w jego przewozie.
Żółw został przekazany do Ogrodu Zoologicznego w Zamościu w celu odbycia kwarantanny.
Z kolei funkcjonariusze z Oddziału Celnego w Zosinie mieli w ostatnim czasie dwa ciekawe ujawnienia chronionych gatunków.
W wyniku kontroli autokaru, w bagażu kierowcy, ujawnili 29 żywych fragmentów rafy koralowej 3 różnych gatunków, wszystkie z rodzaju Scleractinia. 40-letni obywatel Ukrainy przewoził je w woreczkach z wodą.
Mężczyzna przyznał się do próby przemytu jednocześnie odmawiając złożenia wyjaśnień.
Dzięki bardzo szybkiej interwencji funkcjonariuszy udało się uratować większość z ujawnionych bezkręgowców. Rafa został przewieziona do Akwarium Gdyńskiego.
Należy zaznaczyć, że wszystkie gatunki koralowców rafotwórczych z rodzaju Scleractinia chronione są przez konwencję waszyngtońską CITES.
Z kolei 61-letnia obywatelka Ukrainy próbowała wwieźć w swoim bagażu plastron żółwia lądowego, którego nie zgłosiła do odprawy celnej. Okaz CITES, jak wyjaśniła podróżna, wiozła swojemu synowi do Niemiec.
W Oddziale Celnym Drogowym w Terespolu funkcjonariusze ujawnili natomiast skórę wilka szarego oraz wypreparowanego ptaka z rodziny grzebiących. Wilk szary należy do gatunków chronionych konwencją waszyngtońską. Z kolei głuszec jest w Polsce gatunkiem objętym ścisła ochroną. Na jego przewóz potrzebne jest odpowiednie zezwolenie. Z uwagi na brak wymaganych dokumentów przeciwko wszystkim podróżnym wszczęte zostały postępowania karne.
Krajowa Administracja Skarbowa przypomina, że przywóz z krajów trzecich na teren Unii Europejskiej lub wywóz z Unii Europejskiej okazów CITES jest możliwy na podstawie wydanych wcześniej zezwoleń i świadectw. Brak takich dokumentów podczas przewozu skutkuje obligatoryjną konfiskatą okazów CITES, karą grzywny, a nawet karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
materiał: Izba Administracji Skarbowej w Lublinie
tekst i zdjęcia: Michał Deruś rzecznik prasowy Izba Administracji Skarbowej w Lublinie
opracowanie: Gwalbert Krzewicki