W webinarze uczestniczyli: Aleksandra Juszkiewicz – szefowa kuchni, ambasadorka kampanii poświęconej niemarnowaniu żywności, zwyciężczyni programu MasterChef Polska, Agnieszka Maniewska – koordynatorka inicjatywy Foodsharing Wrocław, Jacek Wasik – dyrektor Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej we Wrocławiu. Dyskusję poprowadziła Sylwia Majcher – edukatorka ekologiczna, autorka książek poświęconych Food Waste.
Na początku Jacek Wasik powitał uczestników oraz gorąco zachęcił widzów do aktywnego udziału.
Następnie głos zabrała Sylwia Majcher, która zwróciła uwagę na fakt, iż w Europie w każdej sekundzie na śmietniki trafia 51 ton żywności. Zdaniem moderatorki potrzebujemy systemowych zmian w zakresie gotowania oraz zakupów. Sylwia Majcher skierowała pytanie do dyrektora Jacka Wasika, pytając go jak strategia „Od pola do stołu” przyczyni się do powstrzymania marnowania żywności. „Strategia proponuje w tym zakresie kilka rozwiązań. Przede wszystkim Komisja Europejska chce zwiększenia produkcji żywności ekologicznej, skrócenie łańcucha dostaw, zachęca do wyboru zdrowej lokalnej żywności, a także zmian etykietowania, przez które również dochodzi do marnowania żywności.”- wyjaśnił dyrektor i dodał, że „strategia jest elementem Europejskiego Zielonego Ładu, czyli planu, którego celem jest uczynienie do 2050 roku Europy kontynentem neutralnym klimatycznie”.
Kolejno moderatorka postanowiła kontynuować wątek etykietowania żywność i zapytała Aleksandrę Juszkiewicz o rozsądne podejście do terminu ważności na opakowaniu produktu. Ekspertka stwierdziła, że dużym problemem dla konsumentów jest właściwe rozróżnienie dwóch haseł „najlepiej spożyć przed…” oraz „najlepiej spożyć do…”. Prowadzi to niestety do wyrzucania jeszcze dobrych produktów do śmieci. Aleksandra Juszkiewicz podkreśliła, że do sprawdzania żywności należy częściej wykorzystywać swoje zmysły niż kierować się tylko etykietami. Prowadząca spotkanie zgodziła się z przedmówczynią i także zaapelowała o odważniejsze podejście w kuchni. Stwierdziła również, że dobrym pomysłem jest ujednolicenie daty ważności produktów żywieniowych, która zawarta jest w strategii „Od pola do stołu”.
Następne pytanie dotyczyło idei „foodsharingu” i zostało skierowane do Agnieszki Maniewskiej – koordynatorki Foodsharing Wrocław. Ekspertka podkreśliła, że „foodsharing” jest ideą ściśle wymierzoną w zjawisko marnowania żywnością, a jego głównym celem jest niwelowanie tego szkodliwego zjawiska. W międzyczasie widzowie mogli zobaczyć zdjęcia pochodzące z jadłodzielni należących do tej inicjatywy. Zdaniem Agnieszk Majewskiej korzystanie z nich wymaga odwagi i zachęca do odwiedzin lodówek znajdujących się w bliskiej okolicy.
Dyrektor Jacek Wasik podkreślił, że Komisja Europejska prowadzi szerokie konsultacje z producentami oraz konsumentami w sprawie wprowadzenia odpowiedniego etykietowania żywności. Podkreślił również, że Komisja apeluje do państw członkowskich aby prowadziły działania edukacyjne mające na celu niemarnowanie żywności oraz aby w stołówkach publicznych wykorzystywano produkty ekologiczne od lokalnych producentów. Moderatorka zapytała o kwestie wsparcia dla rolników nastawionych na produkcję ekologiczną. „Wspólna polityka rolna zakłada zachęty dla rolników decydujących się na zmianę sposobu uprawy i produkcji na bardziej ekologiczną. Jest propozycja aby bezpośrednie dopłaty były bardziej uzależnione od profilu gospodarstwa.” Zdaniem Jacka Wasika jest to duża szansa dla polskiego rolnictwa, ponieważ w Polsce nadal istnieje wiele niewielkich gospodarstw rolniczych, które stosunkowo niskim kosztem mogłyby się przestawić na bardziej ekologiczne rozwiązania.
Aleksandra Juszkiewicz zdradziła również kilka sprytnych patentów na przechowywanie jedzenia, które maksymalnie wydłużą jego termin spożycia. Stwierdziła, że przełoży się to także na konkretne oszczędności finansowe. Następnie Agnieszka Maniewska opowiedziała oraz pokazała jakiego rodzaju produkty żywnościowe możemy znaleźć w jadłodzielniach, podkreślając, że cały czas rośnie zainteresowanie tą inicjatywą.
Kolejne pytanie dotyczyło kwestii bezpieczeństwa żywności. Dyrektor Jacek Wasik zaznaczył, że jest to ważny elementem strategii „Od pola do stołu”. Dzięki konsultacjom z producentami i konsumentami udało się wypracować rozwiązania, które sprawią że ważne informacje będą umieszczane na produktach w sposób jasny i czytelny. Dzięki temu będziemy mogli podejmować słuszne wybory. Następnie Aleksandra Juszkiewicz podzieliła się kilkoma sekretnymi przepisami na smaczne wykorzystanie resztek zalegających w lodówkach.
Kolejne pytanie zadane zostało przez uczestnika czatu i dotyczyło „foodsharingu”. „Czy każdy może stworzyć swoją jadłodzielnię, czy jest to obarczone dodatkowymi przepisami?”. Zdaniem Agnieszki Maniewskiej „Absolutnie nie ma żadnych ograniczeń. Każdy może je stworzyć, najważniejsze żeby mieć miejsce i stały dostęp do prądu jeśli jest to lodówka, ponieważ we Wrocławiu jadłodzielnie występują w takiej formie. Natomiast w Warszawie czy Koszalinie są to również zwykłe szafki.”
Na koniec moderatorka skierowała do wszystkich uczestników pytania „Jakie macie marzenia związane z niemarnowaniem żywności? Co należałoby zmienić?”. Pierwszy odpowiedzi udzielił dyrektor Jacek Wasik, który zachęcał aby w przypadku jedzenia bardziej doceniać jakość niż ilość. Następnie Agnieszka Maniewska zaapelowała o zmianę podejścia do żywności, która nie jest po prostu kolejną usługą tylko ważnym elementem naszego życia. Natomiast Aleksandra Juszkiewicz chciałaby abyśmy nie wstydzili się nie marnować jedzenia i zastanowili się jak w 100% wykorzystać każdy kupiony produkt.