Zarządzenie o powołanie nowego rezerwatu wydał 25 sierpnia br. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Lublinie. Pomysł na utworzenie rezerwatu zrodził się jednak jeszcze w latach 90-tych ubiegłego wieku. O powstanie rezerwatu postulowała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Lublinie, Nadleśnictwo Chotyłów, Urząd Gminy w Kodniu oraz badacze z lubelskiego Uniwersytetu Przyrodniczego. Projekt utworzenia zapisany był w dokumentacji urządzania lasów Nadleśnictwa Chotyłów na lata 2004-2013, jednak dopiero teraz udało się doprowadzić sprawę do końca.
Dodajmy, że na terenie Nadleśnictwa Chotyłów znajdują się jeszcze trzy inne rezerwaty: „Dobryń”, „Czapli Stóg” oraz „Szwajcaria Podlaska” o łącznej powierzchni 116 ha. Nowy rezerwat „Sugry” ma powierzchnię 44 ha. Jest to jeden z dwóch rezerwatów w Polsce w którym rośnie klasycznie wykształcony bór chrobotkowy z rzadką i unikalną florą porostów. Drugi taki rezerwat pn. „Bór Chrobotkowy” znajduje się w Borach Tucholskich. Rezerwat Przyrody „Sugry” im. Janusza Szostakiewicza leży w granicach Nadbużańskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu, Transgranicznego Rezerwatu Biosfery Polesie Zachodnie a także podlega ochronie w ramach Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000 w postaci obszaru Dolina Środkowego Bugu.
– To przykład krajobrazów typowych dla tej części doliny Bugu. Na pewno będzie to cenny obiekt ochrony przyrody ze względu na charakter występującej tam roślinności – tłumaczy Piotr Musiał, nadleśniczy Nadleśnictwa Chotyłów.
Warto wyjaśnić również etymologię nazwy utworzonego rezerwatu. Otóż pochodzi ona od okolicznej nieistniejącej już miejscowości. Mała osada młynna Sugry funkcjonowała w dolinie Bugu na początku XIX wieku i wchodziła w skład dóbr kodeńskich. Imię rezerwat zawdzięcza inicjatorowi utworzenia rezerwatu Januszowi Szostakiewiczowi, który był z wykształcenia leśnikiem, propagatorem ochrony przyrody i inicjatorem utworzenia wielu jej form na terenie północnej Lubelszczyzny, w tym m.in. Parku Krajobrazowego Podlaski Przełom Bugu czy właśnie rezerwatu „Sugry”.
Źródło: Paweł Kurzyna, RDLP w Lublinie
Zdjęcie: Hanna Wójciak, źródło -UG w Kodniu / Małgorzata Bielak, Nadleśnictwo Chotyłów
2 Responses
Czy to oznacza, że tam grzybów nie można zbierać?
Nie można. „W rezerwatach przyrody zabronione jest m.in. niszczenie roślin, zbieranie grzybów i runa leśnego, chwytanie i zabijanie dziko występujących zwierząt, zakłócanie ciszy. Obowiązuje również zakaz biwakowania, palenia ognisk i wyrobów tytoniowych. Co najważniejsze na ich terenie obowiązuje zakaz ruchu pieszego, rowerowego, narciarskiego i jazdy konnej wierzchem, z wyjątkiem szlaków i tras wyznaczonych przez regionalnego dyrektora ochrony środowiska”.