W spotkaniu udział wzięli także m.in. Christine Goyer – szefowa biura UNHCR w Polsce; dr Mariusz Boguszewski – Dyrektor Departamentu Spraw Międzynarodowych MSWiA; dr Małgorzata Pacek – wykładowczyni Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego oraz ks. prof. Janusz Balicki – kierownik Międzyinstytutowego Zakładu Badań nad Migracją, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Jak powiedział Dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, Witold Naturski, Europejczycy oczekują od Unii Europejskiej aktywniej postawy w obszarze migracji i azylu. Według danych Eurostatu, 72 proc. obywateli chciałoby aby administracja unijna zaangażowała się w ramach wypracowania nowych ram polityki azylowo-migracyjnej. Bazując na doświadczeniach z kryzysu w latach 2015-2016, KE przedstawiła nowy projekt paktu o azylu i migracji we wrześniu 2020 r.
Dyrektor Naturski przypomniał założenia proponowanego paktu, który ulepsza procedury, proponuje nową formułę solidarnego wsparcia w sytuacji kryzysowej, wzmożenie unijnego systemu powrotów, przyjęcie planu działań na rzecz integracji migrantów oraz wdrożenie nowych przepisów zarządzających azylem i migracją zastępujących rozporządzenie z Dublina.
Komisarz ds. wewnętrznych Ylva Johansson podkreślała, że migracje były i zawsze będą, dlatego tak ważne jest abyśmy byli przygotowani do radzenia sobie z tym wyzwaniem na normalnym poziomie, jak również w sytuacjach kryzysowych. Pakt ws. migracji musi pogodzić stanowiska wszystkich państw członkowskich, aby pozwolić nam na krok naprzód. Musi również wypracować równowagę między odpowiedzialnością i solidarnością.
Szefowa biura UNHCR w Polsce Christine Goyer wskazywała jak ważny jest aspekt ludzki w polityce azylowej i migracyjnej. Należy pamiętać, że migranci mają swoje prawa i mogą wyrażać swoje opinie. Przy budowie polityki azylowej i migracyjnej warto zastanowić się nad powodami zmuszającymi ludzi do decyzji o wyjeździe ze swojego kraju, który często wiąże się z bardzo wysokim ryzykiem. Dlatego tak ważny jest nacisk na dostęp do sprawiedliwych procedur azylowych i zapewnienie praw podstawowych.
Dr Mariusz Boguszewski, dyrektor Departamentu Spraw Międzynarodowych MSWiA, przedstawił stanowisko polskiego rządu w sprawie projektu paktu o azylu i migracji. Zauważył, że polityka migracyjna UE wymaga reformy oraz rozwiązania systemowego, które odpowie kompleksowo na obecne i przyszłe kryzysy. Podkreślił, że dla Polski ważne jest aby nie było przymusowego systemu relokacji, jako że system ten zachęca do nielegalnej migracji. Zaznaczył również wagę ochrony i bezpieczeństwa granic UE oraz wzmocnienie polityki powrotowej.
Dr Małgorzata Pacek z Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego wyraziła zadowolenie z rozpoczęcia dyskusji o polityce azylowej i migracyjnej, co pozwoli na odbudowę zaufania obywateli. Zaznaczyła, że przez lata w tych dyskusjach pojawia się jednak schemat odsuwania migrantów od Europy. Zauważyła również, że proponowany pakt wymaga jeszcze pracy w takich aspektach jak zapewnienie europejskiej solidarności, której – zdaniem dr Pacek – w ostatnich czasach brakowało.
Ksiądz prof. Janusz Balicki zaznaczył, że należy przeanalizować kryzys migracyjny z 2015 r. oraz zachowania państw członkowskich UE aby propozycje paktu były produktywne. Podkreślił również wagę solidarności we wspólnocie jako najważniejszego jej elementu.