– To piękny moment w historii naszego miasta. Gdy właśnie do niej się odwołując, starając się pokazać jak jest piękna i bogata, finalizujemy proces tworzenia Izby Lotniczej. Podkreśli ona nie tylko historię 61 Szkolno Bojowego Pułku Lotniczego ale także historię Podlaskiej Wytwórni Samolotów. To wspaniały wycinek historii naszego miasta, wyróżniający Białą Podlaską na arenie kraju. – mówił prezydent Michał Litwiniuk.
– Można przyjąć, że Południowe Podlasie jest kolebką polskiego lotnictwa. Dokładnie 125 lat temu Czesław Tański wykonywał w okolicach Janowa Podlaskiego swoje pierwsze loty na wykonanej samodzielnie lotni. Nasz cel to nie zapomnieć o historii, o obecności lotnictwa, pilotów, eskadr, pułków, jednostek i samolotów w Białej Podlaskiej. Projekt ma na celu ekspozycję pamiątek ale i walor edukacyjny. Dziękujemy mieszkańcom miasta za głosy oddane w ramach Budżetu Obywatelskiego. Projekt związany z lotnictwem uzyskał spektakularne poparcie. Dziękujemy przedsiębiorcom, panom Romaniukowi, Tomaszukowi, Wojtiukowi, Hurtowni Koala. – mówił płk dypl. pil. Wiesław Sokołowski, prezes bialskiego oddziału SSLWRP.
– Poprzez projekt mamy kolejną szansę na edukacyjne projekty związane z lotnictwem. Będziemy wspierać działania Stowarzyszenia. Pozyskiwanie eksponatów, opracowanie dokumentacji leży po naszej stronie. Umowa o współpracy jest bezterminowa. – mówił Rafał Izbicki, dyrektor bialskiego muzeum.
Od kilku dni mieszkańcy miasta mogą podziwiać wykonany mural, z motywami lotnictwa wojskowego na ścianie bloku mieszkalnego przy ulicy Sidorskiej 23. To tu mieścić się będzie, w lokalach na parterze Bialska Lotnicza Izba Pamięci. Głównymi pomysłodawcami całości projektu związanego z zachowaniem pamięci o bialskim lotnictwie jest pułkownik pilot Franciszek Ostrowski – jednocześnie radny Rady Miasta Biała Podlaska oraz major pilot Jerzy Trudzik.
Niebawem rozpoczną się prace instalacyjne monumentu jaki powstanie przy Izbie Pamięci. Trwają prace wewnątrz pomieszczeń. Wrzesień to planowany termin otwarcia Izby.
film: Umowa o współpracy pomiędzy Muzeum a Stowarzyszeniem SLW RP Oddział Biała Podlaska
materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst: Leszek Niedaleki
film: Małgorzata Mieńko / Tomasz Łukaszuk
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki