Grupa powstała oficjalnie w 2005 roku. – W tym czasie na terenie naszej gminy działało już kilka zespołów i pozazdrościliśmy trochę, że ich członkowie mogą się spotykać, prezentować na różnych wydarzeniach. Zaczęliśmy, więc mówiąc kolokwialnie wiercić dziurę w brzuchu poprzedniej pani dyrektor GOK-u pani Bożenie Pawlinie-Makymiuk, że też chcielibyśmy mieć taki zespół i tak w listopadzie 2005 roku rozpoczęliśmy pierwsze próby – wspomina liderka zespołu Katrzyna Pawłowska.
Zespół z początku nie miał nazwy. Ta pojawia się dopiero po kilku latach. – Dość długo byliśmy zespołem okolicznościowym i nie mieliśmy nazwy. „Chodźta do nos”, to zaproszenie do posłuchania naszego śpiewania i dołączenia do wspólnej zabawy – tłumaczy Bożena Sawczuk, członkini zespołu.
Przez pierwsze dwa lata działalności zespół prowadzi akordeonista Roman Makarski, który pomaga członkom stawiać pierwsze muzyczne kroki w zespole i zaczyna budować stały repertuar. Pierwszą piosenkę ludową, jaką wspólnie zaśpiewali nosi tytuł „Ta nasza wioseczka”. Śpiewają ją z chęcią do dziś.
Ta nasza wioseczka
To daleko słynie
Jedwabna chusteczka, na każdej dziewczynie
Jedzie Jasio jedzie
Koń pod nim tańcuje
Kasia w oknie stoi, gorsecik sznuruje
Żebym ja wiedziała
Żeś ty chłopka stały
To by moje oczka, za tobą patrzały
Calusieńkie dwa dni
koniki nie jadły
Nie jadły nie piły, u dziewczyny były
Leciały gąseczki
Pływały łabędzie
zapowiedzi wyszły, wesela nie będzie
Padają listeczki
Na drogę padają
nie wszyscy się żenią, którzy się kochają
Po dwóch latach pałeczkę kierownika muzycznego przejmuje akordeonista Andrzej Stępka, który poszerza repertuar zespołu o kolejne utwory i czuwa nad rozwojem muzycznym. – W repertuarze mamy ponad 300 utworów. Przede wszystkim są to pieśni ludowe z Podlasia, które pochodzą m.in. z dużego tomu pieśni zebranych przez znanego, już nieżyjącego folklorysty z Południowego Podlasia Aleksandra Oleszczuka. Oprócz pieśni ludowych, mamy w repertuarze również pieśni religijne, patriotyczne oraz biesiadne – mówi akordeonista i obecny kierownik muzyczny zespołu Andrzej Stępka. Warto wspomnieć, że oprócz akordeonisty zespołowi na występach towarzyszy często również bębnista Janusz Jóźko.
Członkowie „Chodźta do nos” spotykają się na próbach raz w tygodniu. Każda zaczyna się od rozśpiewania i powtarzania tego, co już się nauczyli. Potem odbywa się nauka nowych utworów z podziałem na pierwszy i drugi głos oraz łączenie tego w całość. Najtrudniejsze według nich jest nauczenie się dobrze tekstu na pamięć. Przyznają zgodnie, że na początku działalności towarzyszyła im podczas występów mocna trema. Obecnie, jeżeli nawet się pojawia, to jak podkreślają – działa na nich jedynie mobilizująco.
Zespól koncertuje przede wszystkim na różnego rodzaju wydarzeniach gminnych, ale również bierze udział w koncertach organizowanych w innych gminach na terenie powiatu bialskiego i powiatów ościennych. Do tej pory występował m.in. na dożynkach gminnych w Styrzyńcu i Drelowie, powiatowych przeglądach kapel i śpiewaków ludowych, powiatowym festiwalu pieśni patriotycznej w Tucznej, festiwalu pieśni maryjnej w Leśnej Podlaskiej oraz na konkursie piosenki biesiadnej w Roskoszy. – Mamy bardzo pozytywny i ciepły odbiór. Spotykamy się często z komentarzami naszej lokalne społeczności, że jest nas za mało i za krótko śpiewamy, tak podobają się im nasze piosenki – podkreśla Bożena Sawczuk.
Występują w pięknych strojach, których mają aż trzy komplety. Każdy z nich wybierany jest na konkretny koncert. Pierwszy komplet, to stroje stylizowane na styl szlachecki, a drugi to typowe stroje ludowe. Zostały zakupione z funduszy Gminnego Ośrodka Kultury. Na specjalne okazje członkinie uszyły również we własnym zakresie trzeci komplet strojów, na które składają się jednolite sukienki w kolorze zielonym.
„Chodźta do nos” może pochwalić się otrzymaniem licznych wyróżnień. Najbardziej dumni są jednak z nagrody otrzymanej w 2020 roku od Zarządu Powiatu Bialskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, kultywowanie i upowszechnianie dziedzictwa kulturowego powiatu bialskiego.
Tradycyjnie pytamy członków, co daje im przynależność do zespołu „Chodźta do nos”.
Teresa Krzemińska: – Śpiewanie w zespole daje mi przede wszystkim zadowolenie, stwarza możliwość zobaczenia się z moimi kumpelkami i jest to dla mnie takie odprężenie od tego, co robię, na co dzień.
Bożena Gawda: – Do zespołu ściągnęła mnie przede wszystkim gra na akordeonie najpierw pana Romana a potem pana Andrzeja Stępki. W szkole też śpiewałam w chórze, więc pasja do śpiewania mi została. Jest to dla mnie również oderwanie od spraw codziennych i radość ze wspólnego śpiewania.
Irena Olędzka: – Śpiewam w zespole od 10 lat. Przyjeżdżanie na próby bardzo mnie motywuje do aktywności, lubię śpiewać i dlatego tutaj jestem.
Bożena Sawczuk: Jestem od początku w zespole. Zespół daje nam możliwość spotkania się z koleżankami, daje możliwość nauczenia się czegoś i poznania rzeczy nowych.
Trzeba dodać, że działalność zespołu nie ogranicza się tylko do śpiewania. Zespół chętnie uczestniczy w różnego rodzaju akcjach społecznych, pomaga rokrocznie m.in. w zbiórce produktów żywnościowych w ramach akcji „Pomóż dzieciom przetrwać zimę”, ale również bierze na siebie organizację licznych imprez, festynów i innych wydarzeń na terenie Swór. Członkowie zespołu chętnie włączają się także w rożne inicjatywy na rzecz rozwoju i upiększania swojej miejscowości i co warto podkreślić, robią to charytatywnie.
Od 17 maja zespół wznowił próby po przerwie spowodowanej pandemią. Na pytanie o najbliższe plany odpowiadają, że chcieliby móc w końcu zorganizować imprezę z okazji ubiegłorocznego jubileuszu 15-lecia istnienia. Jeżeli nic znów temu nie przeszkodzi, prawdopodobnie odbędzie się ona w czerwcu.
Obecny zespół tworzy 12 osób: Teresa Krzemińska, Irena Kozłowska, Stanisława Kurzepa, Bożena Gawda, Stanisława Stefańska, Janina Zimińska, Irena Olędzka, Sławomira Kwiatkowska, Agnieszka Pietruk, Bożena Sawczuk, Marzanna Sawczuk, Katarzyna Pawłowska.
Byli członkowie zespołu – członkowie założyciele, osoby, których wkład w działalność zespołu i organizację wspólnych imprez jest nie do przecenienia: Janina Gromadzka, Barbara Łazowska, Zdzisław Łazowski, Stanisława Gromadzka oraz Henryk Sawczuk
Z zespołem śpiewali również: Konrad Krzemiński, Jolanta Wasilewska, Edward Chwedczuk.
Zespół „Chodźta do nos” jest otwarty na nowe osoby. Jak mówią zgodnie jego członkinie, wystarczą jedynie dobre chęci i sumienność w obecnościach na próbach.
Tekst: Jakub Sowa
Zdjęcia: arch. zespołu