Pierwszym prezesem OSP Swory został Antoni Górski, a naczelnikiem Bolesław Skolimowski. Już po pięciu latach od założenia, 28 strażaków ochotników mogło poszczycić się zwycięstwem na powiatowych zawodach strażackich. Odtąd drużyna strażacka ze Swór przywoziła nagrody już regularnie.
Za kolejnego naczelnika straży Józefa Naumiuka, w 1927 roku stanęła wymarzona własna strażnica, zbudowana w czynie społecznym. Strażacy sumiennie wypełniali swoje obowiązki. Wyjeżdżali na akcje odległe nawet o 20 kilometrów. Uzupełniali sprzęt i stale się szkolili. Rozwój jednostki trwał aż do wybuchu II wojny światowej. Po aresztowaniu przez Niemców naczelnika Józefa Naumiuka, strażacy nie zaprzestali jednak działalności. Pomagali miejscowej ludności, jak to tylko było możliwe. Trzy lata po wojnie, w 1948 roku otwarto nową remizę. W kolejnych latach trwało odbudowywanie zasobów kadrowych i sprzętowych. W 1966 roku jednostce został nadany sztandar, a w 1977 roku OSP Swory została wpisana do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego.
Obecnie jednostka działa, jako stowarzyszenie i zrzesza w swoich szeregach 88 członków, w tym członków czynnych, honorowych oraz dwie Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze, męską i żeńską. Prezesem zarządu jest Dariusz Gromadzki, naczelnikiem Tomasz Czemierowski a wiceprezesem Zbigniew Łochina, który pełni również funkcję wiceprezesa Gminnego oddziału ZOSP RP.
OSP Swory posiada dwa pojazdy na swoim wyposażeniu. Średni samochód ratowniczo- gaśniczy wodno-pianowy GBA 3/28, który jako nowy, pozyskany został w 2020 roku oraz lekki samochód kwatermistrzowski.
Druhowie biorą czynny udział zarówno w działaniach ratowniczo-gaśniczych na terenie powiatu bialskiego, szkoleniach organizowanych przez Komendę Miejską Państwowej Straży w Białej Podlaskiej, konsekwentnie podnosząc swoje kwalifikacje. Startują regularnie w zawodach sportowo pożarniczych, które przyczyniają się do wzrostu stopnia wyszkolenia i zachęcają młode osoby do wstępowania w szeregi jednostki.
Jako współorganizator OSP Swory angażuje się w coroczne obchody upamiętniające rocznice odzyskania niepodległości 11 listopada na szczeblu gminnym. Jednostka bierze także udział w obchodach kolejnych rocznic wybuchu Powstania Styczniowego i Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.Strażacy chętnie włączają się również w różnego rodzaju akcje społeczne. W roku 2013 ochotnicy dokonali uroczystego przeniesienia pomnika ufundowanego z okazji dziesiątej rocznicy odzyskania niepodległości na macierzyste miejsce oraz zagospodarowali otaczający teren w centrum miejscowości. W tym samym roku ufundowali pomnik patrona braci strażackiej św. Floriana, który znajduje się przy strażnicy OSP na ulicy Kościelnej 5.
Jednostka jest czynnie zaangażowana w akcję charytatywną “Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę”, wspierając zbiórki, jak i dystrybucję darów wśród najbardziej potrzebujących. Członkowie OSP Swory angażują się również w życie kościelne, uczestnicząc w uroczystościach parafialnych, jak również otaczają opieką obiekty sakralne. W roku ubiegłym zainicjowali i przeprowadzili wspólnie z OSP Cełujki wymianę zniszczonej upływem czasu kapliczki z figurą Chrystusa Ecce Homo przy plebani.
Z momentem wybuchu pandemii covid-19, strażacy wsparli wysiłki gminy Biała Podlaska w dystrybucji maseczek na terenie Swór, a w roku bieżącym, w związku z utrzymującą się trudną sytuacją pandemiczną w naszym kraju, zarząd OSP Swory zdecydował się na przeprowadzenie akcji “Honorowa Zbiórka Krwi na 100-lecie OSP Swory” odpowiadając na apele o niskich rezerwach krwi w naszym kraju. Zbiórka odbyła się 13 marca bieżącego roku przy strażnicy w Sworach.
Z powodu obowiązujących obostrzeń pandemicznych, termin obchodów jubileuszowych nie został jeszcze ostatecznie określony.
Tekst: Jakub Sowa
Zdjęcia: OSP w Sworach