Komisja Europejska ogłosiła zaproszenie do składania wniosków o wartości 3,9 mln euro w celu dalszego wspierania transgranicznych dochodzeń, a także mapowania naruszeń wolności prasy i mediów oraz reagowania na nie.
Wiceprzewodnicząca ds. wartości i przejrzystości Věra Jourová powiedziała: – Dzisiaj częściej niż kiedykolwiek wcześniej dziennikarze spotykają się z groźbami, od nękania w internecie po ataki fizyczne, od nacisków politycznych po brak bezpieczeństwa zatrudnienia. Gdy dziennikarze są w niebezpieczeństwie, zagrożona jest demokracja. Dlatego finansujemy projekty, które będą bezpośrednio wspierać dziennikarzy, którzy tego potrzebują, poprzez udzielanie pomocy prawnej i praktycznej, a także poprzez dotacje na transgraniczne dochodzenia.
Thierry Breton, komisarz ds. rynku wewnętrznego, dodał: – Z zadowoleniem przyjmuję ogłoszenie tego zaproszenia do składania wniosków, które – poza wspieraniem współpracy w zakresie śledztw dziennikarskich dotyczących konkretnych kwestii społecznych – pomoże również wyposażyć dziennikarzy w umiejętności i wiedzę technologiczną. w
Zaproszenie ma na celu m.in. prawne i materialne wspieranie szkoleń dla dziennikarzy śledczych, promowanie wymiany treści, współtworzenie i tłumaczenie materiałów dziennikarskich będących przedmiotem ogólnego zainteresowania oraz monitorowanie naruszeń wolności prasy i mediów, w celu zapewnienia społeczeństwu i instytucjom europejskim wiarygodnych i wyczerpujących informacji. Jest ono skierowane do organizacji pozarządowych, organizacji międzynarodowych i środowisk akademickich. Oczekuje się, że w każdym projekcie wezmą udział partnerzy z co najmniej dwóch krajów, a koordynatorzy projektów mają siedzibę w UE.
Niniejsze zaproszenie do składania wniosków jest częścią serii współfinansowanych przez UE projektów mających na celu wspieranie pluralizmu i wolności mediów wyszczególnionych w niniejszym zestawieniu informacji.
Termin nadsyłania zgłoszeń upłynął 20 stycznia 2021 r.