– Zawsze kojarzyliśmy Pałac Potockich takim jakim on jest obecnie. Przyzwyczailiśmy się jako mieszkańcy do stanu obecnego. Niestety to prowizorka. Prowizorki mają to do siebie, że z reguły pozostają długo w naszej przestrzeni. Prowizoryczne wykończenia wnętrz, zagospodarowanie pałacu w ostatnich dekadach związane było z instytucją która przez lata była właścicielem Pałacu Potockich a nie miała środków aby utrzymać piękne wnętrza czy poddać je renowacji. Sam pałac w swojej ostatniej historii służył też innym celom niż przewidzianemu temu miejscu wydarzeń kulturalnych, reprezentacyjnych i promocyjnych. Pomieszczenia były tak zagospodarowywane i wyposażana aby tym innym funkcjom służyć. To wypaczało prawdziwe możliwości jakie oferuje obiekt. – wspomina burmistrz Zbigniew Kot.
– Mieliśmy szczęście, że trafiła nam się do współpracy świetna pracownia konserwatorska z Gliwic która pod okiem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z Białej Podlaskiej, pana Jana Maraśkiewicza, dokonała inwentaryzacji obiektu i zaproponowała szereg prac remontowych, rewitalizacyjnych i konserwatorskich. Odtworzymy to co było w okresie międzywojennym. To w tym okresie powstawał pałac. Pałac Potockich w Międzyrzecu Podlaskim jest rzadko spotykanym obiektem na terenie województwa z lat dwudziestych dwudziestego wieku, więkość powstawała znacznie wcześniej. – mówi burmistrz Kot.
Pałac Potockich w Międzyrzecu Podlaskim został wybudowany w roku 1852 dla hrabiny Aleksandry Potockiej. Projekt pałacu przygotował architekt Franciszek Maria Lanci. Włoski architek jest autorem wielu obiektów magnackich i kościelnych w Polsce. Wymienić można m.in. Pałac w Falentach, pałac w Krzeszowicach, rozbudowę pałacu w Wilanowie, kościół św. Jadwigi w Pępowie, Złotą Kaplicę w Poznaniu czy całe osiedle robotnicze i szpital w Dąbrowie Górniczej. Wracając do międzyrzeckiego pałacu, ten w 1918 roku uległ spaleniu i został zdewastowany. Jego obecny kształ i lokalizacja to wynik prac budowlanych prowadzonych w latach 1922 – 1928.
– Chcemy aby pałac wpisał się w odrestaurowany park. Chcemy aby pałac stał się wiodącą w Międzyrzecu i okolicach przystanią kultury. Tu ma się po prostu dużo dziać. – informuje burmistrz miasta.
Koncerty, spotkania, wystawy, ekspozycje, plenery, praca na co dzień z dziećmi, młodzieżą, seniorami to przyszłe główne kierunki wykorzystania odrestaurowanego Pałacu Potockich.
Koszt prac w prowadzonym właśnie etapie to 4 miliony złotych. Jak mówi sam burmistrz Międzyrzeca Podlaskiego: – To tak na początek. Remonty mają to do siebie, że jak raz się zacznie to należy już skończyć. Mamy świadomość, że zakres prac jest duży dlatego i koszt całego przedsięwzięcia również jest duży.
Miasto Międzyrzec Podlaski pozyskało na pokrycie części kosztów rozpoczętego etapu prac środki zewnętrzne w kwocie ponad dwóch milionów złotych. Pierwszy etap prac wiąże się m.in. z instalacją windy w budynku pałacu tak aby umożliwić dotarcie i otworzyć pałac i jego pomieszczenia dla wszystkich. To do Pałacu Potockich po jego odremontowaniu i zakończeniu prac przeniesie się Miejski Ośrodek Kultury a tym samym jeszcze szerzej będzie mogła rozwinąć skrzydła międzyrzecka kultura.
materiał: Radio Biper Międzyrzec Podlaski
tekst: Leszek Niedaleki
film: Małgorzata Mieńko/ Tomasz Łuakszuk
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki