Reklama

Reklama

Reklama video

Wieści z Unii: Wsparcie dla polskich rolników zatwierdzone

Polski program pomocy państwa o wartości 420 mln złotych, który pozwoli na wsparcie w dla przedsiębiorstw w sektorze rolniczym dotkniętym pandemią koronawirusa, został zatwierdzony przez KE. Wsparcie w formie dotacji bezpośrednich będzie dostępne dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców. W sumie program ma wesprzeć 60 tys. firm.

Komisja Europejska zatwierdziła polski program o wartości ok. 95 mln euro (420 mln zł), mający na celu wsparcie firm działających w sektorze rolniczym pierwotnym dotkniętym pandemią koronawirusa.

Program został zatwierdzony na podstawie tymczasowych ram prawnych dotyczących pomocy państwa.

Wsparcie w formie dotacji bezpośrednich będzie otwarte dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców prowadzących działalność w sektorze podstawowej produkcji rolnej. Celem programu jest zaspokojenie potrzeb płynnościowych rolników dotkniętych ekonomicznymi skutkami koronawirusa, których sytuacja finansowa jest szczególnie trudna, ponieważ nadal odczuwają konsekwencje finansowe po ubiegłorocznych, niekorzystnych zjawiskach klimatycznych.

Komisja uznała, że polski program jest zgodny z warunkami określonymi w tymczasowych ramach prawnych. W szczególności:

  • pomoc nie przekroczy 100 000 euro na przedsiębiorstwo oraz
  • program będzie obowiązywał do 31 grudnia 2020 r.

Komisja stwierdziła, że środek jest konieczny, odpowiedni i proporcjonalny, aby zaradzić poważnym zaburzeniom w gospodarce państwa członkowskiego, zgodnie z art. 107 ust. 3 lit. b) TFUE i warunkami określonymi w tymczasowych ramach prawnych. Na tej podstawie KE zatwierdziła środki zgodnie z unijnymi zasadami pomocy państwa.

  • Więcej informacji na temat tymczasowych ram prawnych i innych działań podjętych przez Komisję w związku z ekonomicznymi skutkami pandemii koronawirusa można znaleźć tutaj.
  • Jawna wersja decyzji zostanie udostępniona pod numerem sprawy SA.58105 w rejestrze pomocy państwa na stronie internetowej Komisji poświęconej konkurencji po rozwiązaniu wszelkich kwestii związanych z poufnością.

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama