Wystawa czynna w Galerii Podlaskiej do 2 listopada potwierdza kunszt i wysoki poziom warsztatu autora. Jego grafiki, nazywane „zakodowanymi obrazami”, wyraźnie odbiegają od graficznego standardu. Są duże rozmiarowo, szalenie barwne, przypominające nieco obrazy malarskie. I choć każda z jego prac posiada własny, zagadkowy tytuł, trudno pokusić się o jednoznaczną tematykę, czy przejrzystą wizję interpretacyjną.
Odgadywanie ich należy do widza, a ten w zależności od nastroju i gry wyobraźni, może mieć rozmaite skojarzenia. Właśnie na pobudzeniu wyobraźni zwiedzających i ich fantazji zależy autorowi najbardziej. Plastyczny zapis jego myśli, jak sam powiada, ma wiele powodów. Inspiracje do ich tworzenia czerpie ze wszystkiego, co go otacza, a więc treści płynących z mediów, poruszania się tymi samymi drogami, dalekich podróży i świata fascynujących dźwięków. Niosą one, jak się okazuje, bogate treści.
W procesie tworzenia grafik profesor Kurkowski zadaje sobie mnóstwo pytań, a próbą odpowiedzi na nie są właśnie unikatowe, bo wykonywane w jednym egzemplarzu, barwne prace. Zapisuje je na specjalnym papierze z pomocą technik trawionych na blasze: akwaforty, akwatinty i odprysku cukrowego. Wielowarstwowość materii pozwala mu na wykreowanie nieskończenie wielu wariantów. Ta zabawa formą i kolorami fascynuje zwiedzających. Znajdują oni przestrzenie, w które można się zanurzyć, odnaleźć własne światy zewnętrzne. Czują ich bliskość.
– Wysoko cenię prace prof. Kurkowskiego oraz jego sposób postrzegania rzeczywistości. Na zakończenie studiów plastycznych robiłam dyplom z grafiki i zdaję sobie sprawę, ile pracy musiał włożyć autor prezentowanych w Galerii prac, aby mogły one poruszyć wyobraźnię widzów – mówi Renata Sobczak, kierownik Galerii Podlaskiej.
Zachęcamy gorąco do obejrzenia tej wystawy. Mocne wrażenia gwarantowane.
materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst: Istvan Grabowski
opracowanie: Gwalbert Krzewicki