Komisarz do spraw zarządzania kryzysowego Janez Lenarčič powiedział: W tym trudnym czasie UE nadal chroni najbardziej wrażliwe grupy w Afganistanie. Pandemia COVID-19 wiąże się z ogromnymi wyzwaniami logistycznymi dla społeczności humanitarnej, podczas gdy potrzeby na krytycznych obszarach wciąż są wysokie. Dzięki mostowi powietrznemu UE zapewnia, że niezbędna pomoc, taka jak żywność, woda i schronienie, trafia do jak największej liczby osób i wspiera ludność Afganistanu.
Unijne projekty humanitarne w Afganistanie mają na celu zapewnienie doraźnej opieki zdrowotnej, schronienia, wsparcia żywnościowego, dostępu do czystej wody i urządzeń sanitarnych, a także różnych usług w zakresie ochrony wspierających kobiety i dzieci.
Od 2019 r. na pomoc humanitarną przeznaczono prawie 100 mln euro, aby zapewnić niezbędną pomoc osobom znajdującym się w najtrudniejszej sytuacji.
Finansowany przez UE mechanizm reagowania w sytuacjach nadzwyczajnych pomaga ponadto przesiedleńcom w Afganistanie. W latach 2019 i 2020 w ramach mechanizmu udzielono wsparcia 400 tys. osób we wszystkich prowincjach, zapewniając m.in. czystą wodę i warunki sanitarne.
Kontekst
Brak bezpieczeństwa i trwający konflikt niezmiennie powodują cierpienia i wysiedlenia na dużą skalę w całym Afganistanie i regionie. Ponad 3,5 mln osób potrzebuje podstawowych świadczeń zdrowotnych. Około 13,5 mln osób nie ma wystarczającej ilości pożywienia, a co najmniej 9 mln osób potrzebuje wsparcia żywnościowego.
Od 1992 r. UE finansuje operacje humanitarne w Afganistanie, na które przeznaczyła do tej pory prawie 935 mln euro.