Prezydent Michał Litwiniuk: – Dzięki projektowi uczniowie bialskich szkół będą mogli rozwijać umiejętności niezbędne na rynku pracy: matematyczno-przyrodnicze, umiejętności posługiwania się językami obcymi, ICT, umiejętność rozumienia, kreatywność, innowacyjność, przedsiębiorczość, krytyczne myślenie, rozwiązywanie problemów, umiejętność uczenia się, umiejętność pracy zespołowej w kontekście środowiska pracy, jak również nauczania eksperymentalnego oraz metod zindywidualizowanego podejścia do ucznia.
Jego uczestnikami są: Szkoła Podstawowa nr 9 im. Świętej Jadwigi Królowej w Zespole Szkół w Białej Podlaskiej pełniąca rolę Szkoły Ćwiczeń. Szkoły wspierane to 5 szkół z terenu miasta Biała Podlaska, w tym 1 szkoła specjalna i 2 szkoły z terenów wiejskich gminy Biała Podlaska: Szkoła Podstawowa im. 30 Poleskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej w Grabanowie, Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Sławacinku Starym.
W ramach zaplanowanych działań wsparciem zostanie objętych:
73 nauczycieli ww. szkół rozwijających u uczniów klas 1-8 kompetencje przyrodnicze, matematyczne, informatyczne, posługiwania się j. obcym;
10 dyrektorów i wicedyrektorów ze szkoły ćwiczeń i szkół wspieranych;
10 studentów studiów wyższych kierunków nauczycielskich głównie z Państwowej Szkoły Wyższej w Białej Podlaskiej i Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego, którzy podczas praktyk będą doświadczać praktycznej weryfikacji teorii, z którą spotkają się podczas studiów.
W ramach wzbogacenia o wiedzę i umiejętności z zakresu innowacyjności metod kształcenia do udziału w warsztatach i współpracy na platformie doskonaleniewsieci.pl zostaną zaproszeni i wezmą czynny udział, pracownicy Bialskiego Centrum Kultury – m.in. prowadząc nowatorskie zajęcia pozaszkolne z grafiki komputerowej.
W ramach projektu Gmina Miejska Biała Podlaska będzie odpowiedzialna za realizację następujących zadań:
1. szkolenia i warsztaty dla nauczycieli szkoły ćwiczeń,
2. prowadzenie działań szkoły ćwiczeń
– koordynowanie działań szkoły ćwiczeń,
– utworzenie i moderowanie 4 sieci współpracy i samokształcenia,
– opracowanie scenariuszy i przeprowadzenie 100 lekcji pokazowych,
– prowadzenie przez trenerów zespołów przedmiotowych konsultacji indywidualnych i zbiorowych,
– superwizji, dla dyrektorów i wicedyrektorów na temat zarządzania kapitałem ludzkim,
– zakup materiałów biurowych dla uczestników warsztatów metodycznych
3. zakup wyposażenia pracowni z czterech obszarów przedmiotowych: przyrodniczego, informatycznego, matematycznego i języków obcych”.
Projekt jest finansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014 – 2020 Oś priorytetowa II Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji, Działanie 2.10 Wysoka jakość systemu oświaty, Konkurs nr POWR.02.10.00-IP.02-00-003/19 Wsparcie tworzenia sieci szkół ćwiczeń – II edycja. Okres realizacji projektu: od 1 września 2020 r. do 31 sierpnia 2022 r. Projekt realizowany w partnerstwie z Województwem Lubelskim – Lubelskim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Lublinie oraz Uniwersytetem Humanistyczno-Przyrodniczym w Siedlcach.
materiał: Urząd Miasta Biała Podlaska
tekst i zdjęcia: Gabriela Kuc-Stefaniuk rzecznik prasowy Prezydenta Miasta Biała Podlaska
opracowanie: Gwalbert Krzewicki