Zachowany stan obecny i to co teraz możemy zobaczyć jest materialną spuścizną, na którą miały wpływ nie tylko wielkie wydarzenia historyczne i polityczne jakie miały miejsce w ówczesnej Rzeczypospolitej, ale również późniejsze lokalne uwarunkowania i rodząca się świadomość, zachowania zabytków dla przyszłych pokoleń.
Fotorelacja Jarka Domańskiego <<==>> LINK <<==>> POLECAMY
Obiekty znajdujące się na terenie założenia Radziwiłłowskiego pełniły przez długie dekady różne funkcje i były wykorzystywane w zależności od potrzeb społecznych i politycznych, urzędujących władz. Ukształtowana na przestrzeni wieków forma obecnego zespołu parkowo – pałacowego nie zawsze, na przestrzeni dekad, była doceniana jako wartość historyczna miasta, wymagającej szczególnej pielęgnacji i troski jej włodarzy.
Projekt rewitalizacji założenia pałacowego, którego zrealizowanie, pozwoliłaby podnieść jego estetykę, funkcjonalność obiektów oraz stworzyć przestrzeń do relaksu i wypoczynku mieszkańców, powstał w latach 2004 – 2005. Plan zakładał usunięcie 70% drzew, rekonstrukcję ziemnych fortyfikacji oraz powstanie funkcjonalnych zielonych terenów użytkowych. Odbudowę pałacu nie przewidywano.
Rewitalizacja założenia poprzedzona była zakrojoną na szeroką skalę pracami archeologicznymi. Dzięki nim pozyskano wiele przedmiotów codziennego użytku. Zespół parkowo – pałacowy Radziwiłłów to cenny obiekt zabytkowy, mający ogromną wartość historyczną dla miasta Białej Podlaskiej. Przypomina jak wyglądała dawna rezydencja jednego z największych rodów magnackich. (fragmenty tekstu)
materiał: Jarosław Domański Fotos
tekst: Jarosław Domański / Leszek Niedaleki
zdjęcia: Jarosław Domański Fotos
opracowanie: Gwalbert Krzewicki