Mariya Gabriel, komisarz ds. innowacji, badań, kultury, edukacji i młodzieży, stwierdziła: – Będący na pierwszej linii frontu pracownicy służby zdrowia muszą szybciej i dokładniej diagnozować koronawirusa. Zmniejsza to ryzyko jego dalszego rozprzestrzeniania się. Cieszę się, że możemy dodać kolejny projekt do finansowanych przez UE działań na rzecz rozwoju szybkiej diagnostyki.
Wybrane projekty skupiają się na rozwoju szybkiej diagnostyki, terapii i szczepionek, a także na zrozumieniu rozwoju epidemii poprzez modelowanie. W ostatnich tygodniach UE uruchomiła również finansowanie ze środków publicznych i prywatnych w wysokości do 90 mln euro w ramach Inicjatywy w zakresie leków innowacyjnych, a także zaoferowała wsparcie finansowe w wysokości do 80 mln euro na rzecz innowacyjnego przedsiębiorstwa CureVac na zwiększenie skali rozwoju i produkcji szczepionki przeciwko koronawirusowi.
Konkretne wsparcie KE dla pilnie potrzebnych badań i innowacji stanowi część wspólnej europejskiej reakcji na epidemię koronawirusa. W ramach kilku dodatkowych projektów i inicjatyw badawczych finansowanych przez UE, toczą się prace nad przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się choroby i zwiększaniem gotowości na inne epidemie.