Od czasu identyfikacji choroby zakaźnej wywoływanej przez koronawirusa i jego rozprzestrzenianiem się na terenie kraju, pojawiły się różne typy oszustw. Sprawcy oferują sprzedaż środków mających zwalczyć koronawirusa, podszywają się też pod służby sanitarne i Ministerstwo Zdrowia oraz inne instytucje i firmy, które walczą z rozprzestrzenianiem się i szerzeniem koronawirusa. Odnotowano również przypadki nieuczciwych ofert i rozpowszechniania nieprawdziwych informacji dotyczących ewentualnych metod leczenia tego wirusa.
Niestety na takie działania narażone są zwłaszcza osoby starsze. Zdarza się, że sprawcy kontaktują się z nimi przez telefon udając krewnego, który obecnie przebywa w szpitalu z powodu zakażenia COVID-19. Następnie seniorzy informowani są o konieczności niezwłocznego pokrycia kosztów leczenia, a pod drzwiami seniora pojawia się „przedstawiciel szpitala”.
Ofiary otrzymują też telefony od rzekomych urzędników służby zdrowia z prośbą o podanie danych osobowych. W przeciwieństwie do prawdziwych urzędników ds. zdrowia, oszuści zwykle proszą ofiary o dane bankowe i dotyczące płatności w celu rzekomej weryfikacji. W związku z tym apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności. Uczulajmy też naszych seniorów na tego typu sytuacje.
Przy tej okazji przypominamy również, że miejsca pobytu osób poddanych kwarantannie sprawdzają tylko UMUNDUROWANI policjanci. Nie mają oni bezpośredniego kontaktu z tymi osobami. Nie wchodzą do domów czy mieszkań, kontaktują się telefonicznie. Funkcjonariusze sprawdzają czy osoby są w miejscu kwarantanny oraz czy nie potrzebują pomocy. Policjanci nigdy nie proszą o podawanie numerów kont bankowych czy też przekazanie środków pieniężnych na zakup niezbędnych produktów.
materiał: Komenda Miejska Policji w Białej Podlaskiej
tekst: Barbara Salczyńska-Pyrchla rzecznik prasowy KMP