Kobieta wyjaśniła, że tabletki kupiła w aptece na Ukrainie na własne potrzeby. Kolejne 1000 tabletek ujawnili funkcjonariusze KAS z Dorohuska. Tym razem środki farmaceutyczne, również z wyciągiem z konika morskiego, próbował przemycić 27-letni obywatel Ukrainy. Zgodnie z wyjaśnieniami jakie złożył mężczyzna, wiózł tabletki na prośbę znajomej.
Zgodnie z postanowieniami Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem – CITES oraz przepisami prawa Unii Europejskiej, międzynarodowy obrót ponad 800 gatunkami zwierząt i roślin jest całkowicie zabroniony, a dla ponad 30 tysięcy gatunków jest ograniczony (wymagane zezwolenia).
Gatunki objęte CITES są zagrożone wyginięciem z powodu nielegalnego handlu żywymi i martwymi okazami oraz wyrobami pochodnymi. Przywóz z krajów trzecich na teren Unii Europejskiej lub wywóz z Unii Europejskiej okazów CITES jest możliwy na podstawie wydanych wcześniej zezwoleń i świadectw. Brak takich dokumentów podczas przewozu, skutkuje obligatoryjną konfiskatą okazów CITES, karą grzywny, a nawet pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
materiał: Izba Administracji Skarbowej w Lublinie
źródło: Izba Administracji Skarbowej w Lublinie