Reklama

Reklama

Reklama video

Wieści z Unii: Lataj bezpiecznie!

115 linii znalazło się na zaktualizowanej „czarnej liście” przewoźników lotniczych. Jednocześnie po 11 latach z wykazu dotyczącego bezpieczeństwa lotniczego wykreślono przewoźników lotniczych z Gabonu. - Staramy się zapewnić pasażerom najwyższy poziom bezpieczeństwa. Nie tylko pasażerom w Europie, lecz również na całym świecie – powiedziała komisarz Adina Vălean.

Komisja Europejska zaktualizowała unijny wykaz bezpieczeństwa lotniczego, czyli listę przewoźników lotniczych, którzy nie spełniają międzynarodowych norm bezpieczeństwa lotniczego. W UE nałożono na nich zakaz wykonywania lotów lub ich działalność podlega ograniczeniom. Unijna czarna lista linii lotniczych ma na celu zapewnienie najwyższego poziomu bezpieczeństwa lotniczego Europejczykom i wszystkim innym pasażerom podróżującym na terytorium Unii Europejskiej.

Pozytywną informacją jest to, że wszystkie linie lotnicze posiadające certyfikaty wydane w Gabonie zostały wykreślone z wykazu w związku z poprawą sytuacji w zakresie bezpieczeństwa lotniczego w tym kraju. Jednak armeńska komisja lotnictwa cywilnego została poddana ściślejszej kontroli, bowiem dostrzeżono oznaki osłabienia nadzoru nad bezpieczeństwem.

Komisarz ds. transportu Adina Vălean powiedziała: – Ta decyzja świadczy o tym, że przez cały czas staramy się zapewnić pasażerom najwyższy poziom bezpieczeństwa. Nie tylko pasażerom w Europie, lecz również na całym świecie. Bo wiemy, że bezpieczeństwo lotnicze jest kwestią o wymiarze światowym. Chciałabym z przyjemnością poinformować, że Komisja Europejska mogła wykreślić z wykazu bezpieczeństwa lotniczego UE wszystkich przewoźników lotniczych z Gabonu. Gabon figurował w wykazie już od 2008 r., więc bardzo się cieszę, że możemy dziś docenić działania władz odpowiedzialnych za bezpieczeństwo lotnicze w Gabonie.

Unijny wykaz bezpieczeństwa lotniczego nie tylko przyczynia się do utrzymania wysokiego poziomu bezpieczeństwa w UE, lecz również pomaga liniom lotniczym i krajom w podnoszeniu poziomu bezpieczeństwa, dzięki czemu mogą się one potem ubiegać o usunięcie z wykazu. Poza tym unijna czarna lista stała się jednym z najważniejszych narzędzi zapobiegawczych, ponieważ motywuje kraje zmagające się z problemami bezpieczeństwa do podjęcia działań, zanim konieczne stanie się wprowadzenie zakazu lotów.

Po aktualizacji zakaz lotów w unijnej przestrzeni powietrznej obowiązuje 115 linii lotniczych:

  • 109 certyfikowanych linii lotniczych z 15 krajów z powodu braku nadzoru nad bezpieczeństwem przez władze lotnicze z tych krajów
  • sześć indywidualnych linii lotniczych z powodu problemów z bezpieczeństwem u tych konkretnych przewoźników: Avior Airlines (Wenezuela), Iran Aseman Airlines (Iran), Iraqi Airways (Irak), Blue Wing Airlines (Surinam), Med-View Airlines (Nigeria) i Air Zimbabwe (Zimbabwe).

Kolejne trzy linie lotnicze podlegają ograniczeniom wykonywania lotów i mogą wykonywać loty do UE wyłącznie określonymi rodzajami samolotów: Air Koryo (Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna), Air Service Comores (Komory) i Iran Air (Iran).

Kontekst

Aktualizacja wykazu bezpieczeństwa lotniczego opiera się na jednomyślnej opinii ekspertów ds. lotnictwa z krajów UE, którzy spotkali się w dniach 20–21 listopada 2019 r. pod auspicjami Komitetu ds. Bezpieczeństwa Lotniczego UE. Komitetowi przewodniczy Komisja Europejska, a wsparcia udziela jej Agencja Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA). Modyfikację wykazu poparła też komisja ds. transportu Parlamentu Europejskiego. Ocena linii lotniczych odbywa się pod kątem międzynarodowych norm bezpieczeństwa, a zwłaszcza norm przyjętych przez Organizację Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (link is external) (ICAO).

Komisja stale poszukuje sposobów poprawy bezpieczeństwa lotniczego, przede wszystkim poprzez współpracę z władzami lotniczymi na całym świecie mającą na celu zaostrzanie światowych norm bezpieczeństwa. W 2020 r. we współpracy z agencją EASA Komisja zrealizuje dwa projekty współpracy, w ramach których pomoże Angoli i Mozambikowi w dalszym doskonaleniu systemów nadzoru nad bezpieczeństwem.

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama