Podczas ceremonii wręczenia nagród, Marianne Thyssen, europejska komisarz do spraw zatrudnienia, spraw społecznych, umiejętności i mobilności pracowników, powiedziała: – Dzięki nagrodzie Access City zwycięskie miasta mogą zainspirować inne miasta w Unii i poza nią, które borykają się z podobnymi wyzwaniami. Warszawa, laureat 10. edycji, jest wzorem dla innych, dowodząc, że nawet w bardzo krótkim czasie można wiele zrobić i że zaangażowanie może być kluczem do sukcesu.
W edycji konkursu w 2020 r. Komisja Europejska otrzymała 47 zgłoszeń. Drugie i trzecie miejsce zajęły Castelló de la Plana w Hiszpanii i Skellefteå w Szwecji. Wyróżnienia przyznano Chanii w Grecji, Tartu w Estonii i Evreux we Francji. Chania zdobyła uznanie za wykorzystanie technologii do stworzenia dostępnych miejsc parkingowych, Tartu – za oddolne podejście do kwestii dostępności, a Evreux – za pracę w zakresie ukrytej niepełnosprawności.
Kontekst
Nagroda Access City przyznawana przez Komisję Europejską we współpracy z Europejskim Forum Osób Niepełnosprawnych, to jeden z elementów europejskiej strategii w sprawie niepełnosprawności 2010–2020.
Nagrodę przyznano po raz pierwszy w 2010 r., aby podnieść świadomość na temat problemów, z jakimi borykają się osoby niepełnosprawne oraz propagować inicjatywy na rzecz dostępności w europejskich miastach liczących ponad 50 tys. mieszkańców. To coroczne wydarzenie ma zwrócić uwagę na to, jak ważne jest, by osoby niepełnosprawne w całej UE mogły w równej mierze uczestniczyć w życiu miasta.
Nagrodę przyznaje się miastu, które wyraźnie poprawiło dostęp do podstawowych aspektów życia miejskiego oraz ma konkretne plany na dalszy rozwój.
Nagroda Access City jest wręczana podczas corocznej konferencji z okazji Europejskiego Dnia Osób Niepełnosprawnych, która w tym roku odbywa się 29 listopada 2019 r. w Brukseli.
Zwycięzcy poprzednich edycji konkursu:
- 2011 – Ávila (Hiszpania);
- 2012 – Salzburg (Austria);
- 2013 – Berlin (Niemcy);
- 2014 – Göteborg (Szwecja);
- 2015 – Borås (Szwecja);
- 2016 – Mediolan (Włochy);
- 2017 – Chester (Wielka Brytania);
- 2018 – Lyon (Francja)
- 2019 – Breda (Holandia).