Uroczystość rozpoczęła msza święta za ojczyznę sprawowana przez proboszcza parafii Swory ks. Jana Mroczka. Oprócz licznie zgromadzonych przedstawicieli młodego pokolenia, uczestniczyły w niej poczty sztandarowe. Po nabożeństwie ruszył pochód otwierany przez orkiestrę strażacką z Łomaz.
Pod pomnikiem w centrum Swór, upamiętniającym 10-lecie odzyskania wolności, przedstawiciele władz samorządowych i organizacji społecznych złożyli wieńce i kwiaty. Pod pomnikiem z harcerską i strażacką wartą honorową zapłonęły znicze. Dalsza część uroczystości kontynuowana była w Szkole Podstawowej, gdzie w hali sportowej odbyła się okolicznościowa akademia.
Rozpoczęło ją wystąpienie wójta Wiesława Panasiuka przypominające bohaterów zrywów niepodległościowych i mogiły, jakie po sobie pozostawili. – Udział w dzisiejszej uroczystości stanowi potwierdzenie szacunku i wdzięczności wobec Polaków, walczących o niepodległą ojczyznę. Dzięki ich ofierze mamy dziś własne terytorium, godło, flagę, hymn i własny język. Listopad to miesiąc zadumy i refleksji nad miniona przeszłością. Musimy tez myśleć o przyszłości, aby to, co zapewnili nam przodkowie nie zostało nam odebrane. Dzisiejszy udział w uroczystości to także praktyczna lekcja historii – mówił wójt gminy.
Bohaterowie minionego okresu byli w stanie, mimo szykan i aresztowań uchronić i rozwinąć narodowa tożsamość. Dziś patriotyzm nie wymaga ofiar życia. Objawia się szacunkiem do godła, hymnu i języka ojczystego. Zróbmy wszystko, aby 11 listopada był dniem radosnym i wyjątkowym dla każdego Polaka. Uczmy nasze dzieci miłości do ojczyzny. Dzięki temu będziemy państwem silnym, z którym liczyć się będą inne narody. Pamiętamy, że nasza powinnością jest zachowanie wolności dla obecnych i przyszłych pokoleń.
Podniosłą w nastroju część artystyczna przygotowali wykonawczy związani z gminnym środkiem kultury. Złożyły się na nią fragmenty „Ziela na kraterze’ M. Wańkowicza oraz patriotyczne piosenki wykonywane przez solistów, duety i tercety. W patriotycznym tańcu pokazali się też młodzi tancerze Figla. Na finał zespół Chodźta do Nos wspomagany przez wszystkich wykonawców koncertu wykonał piosenkę „Wojenko, wojenko”.
[foogallery id=”181504″]
materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst: Istvan Grabowski
zdjęcia i opracowanie: Gwalbert Krzewicki