W dniach 14-25 października 2019 młodzież z Naszej placówki realizowała program na Węgrzech, którego nadrzędnym celem było:
– zwiększenie kompetencji osobistych, społecznych w ramach wielojęzyczności, przedsiębiorczości i zdolności obywatelskich, a także rozwinięcia wiedzy na temat dziedzictwa kulturowego i historycznego Węgier.
Zajęcia dla Naszych uczniów były zorganizowane przede wszystkim w kilkunastotysięcznym miasteczku uzdrowiskowym Gyomaendrőd.
Pierwsze dni polegały na aklimatyzacji w węgierskiej szkole, zajęciach integracyjnych i językowych. Nie brakowało również zajęć sportowych, wspólnych treningów do pokazu umiejętności i przygotowaniu Warsztatów samoobrony dla uczniów Bethlen Gábor SZKI.
Podczas blisko dwutygodniowej przygody edukacyjnej za granicą młodzież pod opieką nauczycieli Zespołu Szkół przeżyła wyjątkowe chwile w ośmiu węgierskich miastach.
Zwiedzanie kraju nad Dunajem zaczęto od Hajdúszoboszló i Debreczyna, następnie w trakcie realizacji programu janowska grupa odwiedziła Szeged, Esztergom, Wyszehrad czy Gyulę. W przeddzień wyjazdu cały dzień upłynął na zwiedzaniu Budapesztu, a pożegnanie z projektem nastąpiło w Miszkolcu podczas integracyjnych zajęć na termach.
Nie zabrakło również wielu atrakcyjnych sesji zdjęciowych i degustacji tradycyjnych potraw węgierskich. Wieczory upływały w świetnej atmosferze z zabawami językiem węgierskim i angielskim, grach planszowych, wspólnych projekcjach filmowych i treningach na świeżym powietrzu. W trakcie pobytu uczniowie zaprezentowali pokaz taekwon-do i Mastro Defence System, oraz asystowali nauczycielowi podczas warsztatów ćwicząc z rówieśnikami z węgierskiej szkoły.
Pierwszy projekt zagraniczny dla uczniów klas licealnych Zespołu Szkół zakończył się ogromnym sukcesem i z pewnością przyczynił się do podniesienia założonych kompetencji potwierdzonych stosownym certyfikatem. Ogromne gratulacje dla wszystkich uczestników i towarzyszących opiekunów.
materiał: Zespołu Szkół im. A. Naruszewicza w Janowie Podlaskim
tekst zdjęcia: Dawid Smolbik.
opracowanie: Gwalbert Krzewicki