Członkowie grupy domagają się ustalenia, że pozwany Skarb Państwa (Polska) ponosi odpowiedzialność odszkodowawczą wobec członków grupy za szkodę, w tym krzywdę, poniesioną przez członków grupy w związku z występującymi na terenie Polski przekroczeniami wartości dopuszczalnych dla stężeń pyłu PM 10 oraz pyłu PM 2,5 w latach 2011-2019.
Wystąpienie przez mieszkańców Polski z pozwem grupowym powinno skłonić władze do podjęcia szybkich i skutecznych działań. Decydenci muszą w końcu uświadomić sobie, że dalsze zaniedbania będą powodować realne szkody, co naraża Skarb Państwa na zgłaszanie przez poszkodowanych roszczeń o charakterze odszkodowawczym.
Obsługę prawną postępowania grupowego prowadzi zespół kancelarii radcy prawnego Radosława Górskiego w Warszawie. W skład zespołu prawników zajmujących się postępowaniem grupowym wchodzą r.pr. Radosław Górski r.pr. Oskar Lipiński, adw. Łukasz Felisiak i apl. radc. Piotr Pląska.
Więcej informacji na ten temat na stronie kancelarii:
Scenariusz tożsamych działań związanych bezpośrednio z Lublinem zakłada pozew grupowy przeciwko wojewodzie oraz samorządowi miasta i województwa, a związany będzie z dopuszczeniem do zabudowy miejsc, które stanowiły lub nadal jeszcze stanowią korytarze przewietrzające aglomerację lubelską.
Aspekt braku faktycznej realizacji zapisów kolejnych programów ochrony powietrza (POP) będzie uzupełnieniem pozwu. Zamysłem tej inicjatywy jest skorzystanie z zapisów Ustawy o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa.
Dla większej jasności kwestii przewietrzania terenów zurbanizowanych polecam zapis przebiegu konferencji „Jak przewietrzyć miasta?” , która miała miejsce na początku 2017 roku
film:Debata o smogu: Jak przewietrzyć miasta?
materiał: Lubelski Alarm Smogowy i Porozumienie Obrony Lublina
tekst: Andrzej Filipowicz koordynator LAS/POL
zdjecie: gorski-radcaprawny.pl
film: Dzielnica Czechów Południowy w Lublinie
opracowanie: Gwalbert Krzewicki