Wszyscy uczniowie podczas wakacji brali udział w miesięcznych płatnych praktykach i stażach zawodowych u pracodawców. Były one okazją sprawdzenia wiadomości teoretycznych w praktyce
i rzeczywistych warunkach pracy, a także dawały możliwość rozwoju i zdobycia doświadczenia zawodowego.
Ponadto, swoją wiedzę i umiejętności uczniowie rozwijali podczas dodatkowych zajęć specjalistycznych zawodowych w 19 blokach tematycznych zgodnych z kierunkami kształcenia oraz na zajęciach z języka angielskiego zawodowego. Część zajęć zawodowych zakończyło się egzaminami zewnętrznymi, które nadawały konkretne uprawnienia i kwalifikacje: 36 uczniów zdobyło uprawnienia SEP, 46 uczniów uprawnienia spawalnicze ( metodą MAG lub TIG ).
Wsparciem w projekcie objęto również 28 nauczycieli przedmiotów zawodowych. Nowe kompetencje i kwalifikacje zawodowe nabywali oni poprzez: staże u pracodawców realizowane w okresie wakacyjnym, kursy i szkolenia zgodne z kierunkami kształcenia w szkole (m.in. kursy: „Międzynarodowy Instruktor Spawalniczy”, „Rusztowania budowlano- montażowe”, „Odnawialne źródła energii”, szkolenia: Adobe Ilustrator, Photoshop, Projektowanie i skład ) oraz studia podyplomowe „Mechatronika w kształceniu zawodowych”- Wydział Mechatroniki na Politechnice Warszawskiej.
Łączna wartość projektu to ponad 3,5 mln złotych, z czego ponad połowa została przeznaczona na zakup specjalistycznego sprzętu, pomocy dydaktycznych i materiałów eksploatacyjnych do pracowni zawodowych oraz na zajęcia dodatkowe. W nowoczesny sprzęt, wykorzystywany podczas zajęć realizowanych w szkole, zostało wyposażonych 20 pracowni.
materiał: Biała Podlaska miasto
tekst: Iwona Kuzawińska
dane / zdjęcia: Anna Sawczuk