Fragment z opisu wystawy:
„Krajobrazy ikon w oczywisty sposób przywołują specyfikę ikon. Są wariacją na temat obrazów o ikonach, cyklu, wokół którego poruszam się już od lat, a którego esencją jest szerokie i elastyczne nawiązanie do estetyki ikony. Krajobrazy wskazywać mają na wielowątkowość wpisaną w stylistykę ikony, nakreślając jednocześnie możliwie szerokie pole do wykorzystania tych zróżnicowanych odwołań. Krajobrazy ikon układają się zatem w ciąg nawiązań nieoczywistych, pobocznych, skupionych na elementach dla ikony raczej peryferyjnych…”
To niewielki fragment z opisu otwartej właśnie wystawy. Na ekspozycję Pawła Wyborskiego w Galerii Podlaskiej składają się tytułowe ikonopejzaże, a także niesakralne przedstawienia, przywołujące charakterystykę ikony. Przedstawienia nieoczywiste, poboczne, peryferyjne – te aspekty ikon – prac, wykonanych przez Pawła Wyborskiego. Zobaczymy sceny miejskie, fasady budowli ale też bardzo częsty w pracach autora krajobraz. Paweł Wyborski – jest zafascynowany ikoną i ikona właśnie stała się fundamentem jego prac. Jest to pewien sposób opowiadania o ikonach, taki własny, wypracowany samodzielnie, styl autora.
Paweł Wyborski urodził się w 1975 roku w Stargardzie Gdańskim. Jest malarzem i socjologiem kultury. Autor obrazów o ikonach, na które składają się m.in. ikonopejzaże i ikonometrie. Autor około pięćdziesięciu wystaw indywidualnych w kraju i za granicą (Stany Zjednoczone, Holandia i Belgia). Brał udział w kilkunastu wystawach zbiorowych (Dania, Belgia, Francja, Stany Zjednoczone, Włochy, Hiszpania, Kazachstan i w wielu miastach i miejscowościach w Polsce). Laureat wielu prestiżowych nagród i stypendiów.
[foogallery id=”171300″]
materiał: Radio Biper Biała Podlaska
tekst: Leszek Niedaleki
zdjęcia i opracowanie: Galeria Podlaska